ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Άιντραχτ συνέτριψε με 5-0 την Άουγκσμπουργκ

Εντυπωσιακή εμφάνιση για την ομάδα της Φρανκφούρτης

Επιβλητική επικράτηση για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που κέρδισε με 5-0 την Άουγκσμπουργκ, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Η ομάδα της Φρανκφούρτης προσπεράσει τον αντίπαλο κατά δύο βαθμούς και ανέβηκε στην ένατη θέση.

Ο Τσάντλερ απείλησε για το 1-0 με κεφαλιά στο 32′, την οποία «έβγαλε» ο Κούμπεκ.

Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα, ο Αμερικανός αμυντικός σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και τρίτη φορά στα τέσσερα τελευταία ματς πρωταθλήματος, δίνοντας το προβάδισμα στους «αετούς», με σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από ασίστ του Κορ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι… χτύπησαν νωρίς, με τον Τσάντλερ να βρίσκει ξανά στόχο, αυτή την φορά με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από σέντρα του Κόστιτς από αριστερά, παρά την προσπάθεια του Κούμπεκ να διώξει τη μπάλα.

Ο Σίλβα με μια ακόμα κεφαλιά, ξανά από ασίστ του Κόστιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Η ομάδα της Βαυαρίας δέχτηκε δύο ακόμα γκολ, αμφότερα από τον Κόστιτς μέσα σε ένα λεπτό στο τέλος του ματς, κι έτσι γνώρισε την τρίτη ήττα της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Παρασκευή 7/2
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 5-0 (37′, 48′ Τσάντλερ, 56′ Σίλβα, 89′, 90′ Κόστιτς)

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η Άιντραχτ συνέτριψε με 5-0 την Άουγκσμπουργκ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.