ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Φράιμπουργκ «πάγωσε» την Στουτγάρδη

Η Φράιμπουργκ ισοφάρισε σε 2-2 στο 94’ και στέρησε από τη Στουτγάρδη τη νίκη στη μάχη που κάνει για την παραμονή

Ψυχρολουσία στα τελευταία λεπτά της αναμέτρηση στη Στουτγάρδη, όπου η Φράιμπουργκ ισοφάρισε σε 2-2 κι έκλεψε τη νίκη μέσα από τα χέρια των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι ήταν πολύ εντυπωσιακό σε εξέλιξη. Η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ με τον Χάμπερερ. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχαν δικαίως το προβάδισμα.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν μετά το μισά του δευτέρου ημιχρόνου, και ισοφάρισαν αρχικά στο 75’ με τον Ινσούα, ενώ η ανατροπή ήρθε στο 83’, με τον Ντιβάντι, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο κι έκανε το 2-1.

Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν έμελλε να κρατήσει μέχρι το τέλος, αφού αρχικά στο 89’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γκόμεζ και στην εκπνοή της αναμέτρησης, ο Νίντερλέχνερ, που επίσης είχε μπει ως αλλαγή, έκανε το τελικό 2-2.

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ (Μάρκους Βάιντσιρλ): Τσίλερ, Ινσούα, Κεμπφ, Παβάρ, Καμπάκ, Γκέντνερ (58’ Ντιβάντι), Εσβάιν (88’ Μπεκ), Ζούμπερ, Ασκασιμπάρ, Δώνης (46’ Γκόμεζ), Γκονζάλες.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ (Κρίστιαν Στράιχ): Σβόλοου, Γκούλντε (38’ Σλότερμπεκ), Κούμπλερ, Χάιντζ (84’ Νιντερλέχνερ), Γκιουντερ, Λάινχαρτ, Κοχ, Χάμπερερ, Γκρίφο, Πέτερσεν, Χόλερ (79’ Γκόντορφ).

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή 1/2

Ανόβερο-Λειψία 0-3 (45+3’ πεν. Χάλστενμπεργκ, 65’, 85’ Ορμπάν)

Σάββατο 2/2 16:30

Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 3-1 (53′ Μπέιλι, 63′ Φόλαντ, 87′ Αλάριο – 41′ Γκορέτσκα)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ντόρτμουντ 1-1 (36′ Γιόβιτς – 22′ Ρόις)

Χόφενχαϊμ-Ντίσελντορφ 1-1 (15′ Κράμαριτς πεν. – 46′ Χένινγκς)

Νυρεμβέργη-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (86′ Ισάκ – 64′ Έγκεσταιν)

Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 0-1 (65′ Βέγκχορστ)

Σάλκε-Γκλάντμπαχ 0-2 (85’ Κράμερ, 90+1’ Νόιχαουζ)

Κυριακή 3/2

Άουγκσμπουργκ-Μάιντς 3-0 (8’ πέν., 34’ πέν., 54’ Φινμπόγκασον)

Στουτγάρδη-Φράιμπουργκ 2-2 (75’ Ινσούα, 83’ Ντιβάντι – 4’ Χάμπερερ, 94’ Νιντερλέχνερ)