ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ισοπαλία στο Λεβερκούζεν με πρωταγωνιστή το VAR (vids)

Δείτε τη φάση που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από τους γηπεδούχους

Η Λεβερκούζεν έχασε την ευκαιρία να μείνει ένα βαθμό πίσω από την Μπάγερν, καθώς έμεινε στο 2-2 με την Βέρντερ, που πλέον μετράει 4 συνεχόμενες ισοπαλίες στην Bundesliga.

Στο τελευταίο χρονικά σημερινό παιχνίδι, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με γκολ από τα… αποδυτήρια, αφού ο Τόπρακ έστειλε στο 4’ τη μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Ο Φόλαντ σκόραρε δύο λεπτά αργότερα, μετά την πρώτη προσπάθεια του Αλάριο, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ για χέρι στο ξεκίνημα της φάσης.

Η Βέρντερ έφτασε στην ισοφάριση στο 40’, με τον Ράσιτσα να σουτάρει από τα 20 μέτρα, τη μπάλα να βρίσκει στον Ντράγκοβιτς και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στην επανάληψη, όταν ο Κλάασεν σκόραρε εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Σάρτζεντ.

Στο 58’ η Μπάγερ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Μπελαράμπι να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Αλάριο να σκοράρει με προβολή στο δεξί δοκάρι του Παβλένκα.

Μάλιστα, η ομάδα της Λεβερκούζεν έφτασε στην δική της ανατροπή στο 71′.

Το γκολ του Αλάριο, όμως, ακυρώθηκε με χρήση VAR, καθώς στην αρχή της φάσης ο Αμίρι βρήκε άθελά του τη μπάλα με το χέρι. Μία υπερβολική απόφαση.

Μία φάση που ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Μπάγερ.

Το 2-2 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Οι μεν «ασπιρίνες» έφτασαν τα τρία σερί ματς χωρίς νίκη, την ώρα που η Βέρντερ σημείωσε την τέταρτη διαδοχική ισοπαλία της.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή 25/10
Μάιντς-Κολωνία 3-1 (21′ Μπετιούς, 57′ Κουάισον, 82′ Εζτουνάλι – 14′ Τερόντε)

Σάββατο 26/10
Μπάγερν Μονάχου-Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (13′ Παβάρ, 53′ Λεβαντόφσκι – 86′ πεν. Πόλτερ )
Χέρτα Βερολίνου-Χόφενχαϊμ 2-3 (55′ Λουκεμπάκιο, 69′ Καλού – 33′ Λοκάντια, 38′ Κράμαριτς, 79′ Χέμπνερ)
Φράιμπουργκ-Λειψία 2-1 (45’+2′ Χέφλερ, 90′ Πέτερσεν – 90+2′ Κλόστερμαν)
Σάλκε-Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-0
Πάντερμπορν-Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-0 (43′ Σαμπίρι, 64′ Σονλαου)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Βέρντερ Βρέμης 2-2 (4′ αυτ. Τόπρακ, 58′ Αλάριο – 40′ Κλάασεν, 48′ Ράσιτσα)

18 Πάντερμπορν 4 9 11 22

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ισοπαλία στο Λεβερκούζεν με πρωταγωνιστή το VAR (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.