ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ισοπεδωτική η Χοφενχάιμ με τη Στουτγάρδη!

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερα γκολ σε δώδεκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν μία πολύ εύκολη νίκη (4-0)

Σε… σάκο του μποξ μετέτρεψε η Χόφενχαϊμ την Στουτγάρδη, την οποία νίκησε με 4-0, χάρη σε ένα… εκρηκτικό δωδεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο.

Από το κακό στο χειρότερο πάει η Στουτγάρδη, που δε φαίνεται ότι υπάρχει τρόπος να αποφύγει τον υποβιβασμό φέτος. Στο παιχνίδι με τη Χόφενχαϊμ έμεινε με δέκα παίκτες από το 8’ λόγω αποβολής του Ινσούα που σήκωσε το πόδι του τόσο ψηλά, που παραλίγο να πάρει το… κεφάλι ενός αντιπάλου του!

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για ένα ημίχρονο και στο δεύτερο, ξεκίνησε η… επίθεση των γηπεδούχων. Στο 48’ ο Μπρένετ έκανε το 1-0, στο 51’ ο Ζοέλιντον έκανε το 2-0 και ο Μπελφοντίλ με δύο γκολ στο 57’ και στο 60’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ (Τζ. Νάγκελσμαν): Μπάουμαν, Βογκτ, Μπίσακσιτς, Καντεράμπεκ (62’ Νορντβάιτ), Μπρένετ, Ζούμπερ, Γκρίλιτς (40’ Ντεμιρμπάι), Κράμαριτς (61’ Γκρίφο), Μπελφοντίλ, Ζοέλιντον, Νέλσον.

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ (Μ. Βάινζιρλ): Τσίλερ, Ινσούα, Μπαντστούμπερ,  Μαφέο (76’ Μπεκ), Παβάρ, Γέντνερ, Τόμι (85’ Οζκάν), Ασκασιμπάρ, Γκόμεζ (56’ Σαρπέι), Γκονζάλες.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή 26/10

Φράιμπουργκ – Γκλάντμπαχ 3-1 (1′ Πέτερσεν, 57′ Bάλσμιντ, 90+4′ Χέλερ – 20′ Αζάρ)