ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κύπελλο Γερμανίας: Πέρασαν Ντόρτμουντ και Λειψία

Δεν υπήρξε η μεγάλη έκπληξη στο Κύπελλο Γερμανίας με τις Ντόρτμουντ, Λειψία, Χόφενχαϊμ και Χέρτα Βερολίνου να προκρίνονται

Με πρωταγωνιστή τον Τοργκάν Αζάρ η Ντόρτμουντ έκανε το καθήκον της στο Κύπελλο Γερμανίας νικώντας με 2-0 την Ίνγκολσταντ και πέρασε στους «16» της διοργάνωσης.

Δεν ήταν όλα τόσο εύκολα όσο φαίνονται, όμως, για την ομάδα του Μάρκο Ρόζε. Για του λόγου το αληθές, το πρώτο γκολ μπήκε στο 72′ και εννιά λεπτά αργότερα ο Βέλγος «χτύπησε» ξανά διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Ούτε η Λειψία πέρασε αέρα στην επόμενη φάση. Νίκησε με 1-0 την Μπάμπελσμπεργκ χάρις σε γκολ του Σομποζλάι. Ζορίστηκε και η Χέρτα Βερολίνου. Ναι μεν προηγήθηκε στο 3′ με τον Γιόβετιτς, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Ντέτερς. Η Πρόισεν Μίνστερ έμεινε με δέκα, άντεξε έως το 79′ και τότε ο Μπελφοντίλ έδωσε τη λύση. Τέσσερα λεπτά μετά «καθάρισε ο Ρίχτερ. Εκείνη που δεν βρήκε αντίσταση ήταν η Χόφενχαϊμ, η οποία συνέτριψε με 5-1 την Χόλσταϊν Κίελ. Για τους γηπεδούχους υπήρχαν πέντε διαφορετικού σκόρερ, αφού τα δύο πρώτα ήταν αυτογκόλ.

Τέλος, τρία ήταν τα ματς που δεν κρίθηκαν στο 90λεπτο. Η Φράιμπουργκ έφτασε έως τα πέναλτι με την Όζναμπρουκ, ενώ το ίδιο έκανε και η Νυρεμβέργη απέναντι στο Αμβούργο. Αντιθέτως, η Μάιντς έκαμψε την αντίσταση της Αρμίνια Μπίλεφελντ στην παράταση. Μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Ίνγκβαρτσεν στο 114′.

Νυρεμβέργη – Αμβούργο 1-1 (2-4 πέν.)

Μάιντς – Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-2 (2-2 κ.δ.)