ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κύπελλο Γερμανίας: Στον τελικό η Μπάγερν, 3-2 τη Βέρντερ Βρέμης (vid)

Οι Βαυαροί θα αντιμετωπίσουν τη Λειψία στον μεγάλο τελικό στις 25 Μαϊου στο Βερολίνο

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε τη Βέρντερ Βρέμης με 3-2 σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι και θα αντιμετωπίσει τη Λειψία στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας στις 25 Μαϊου στο Βερολίνο.

Οι Βαυαροί μάλιστα κατάφεραν να σπάσουν ένα μοναδικό ρεκόρ που κρατούσε η ομάδα της Βρέμης από το 1988, καθώς από τότε δεν είχε ηττητεί εντός έδρας σε ματς κυπέλλου.

Ήτοι 37 παιχνίδια χωρίς ήττα, αλλά παράλληλα η ομάδα του Νίκο Κόβατς πανηγύρισε την 20η διαδοχική σε όλες τις διοργανώσεις κόντρα στην Βέρντερ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ στο 36′ και τον δρόμο προς τον τελικό.

Η είσοδος του Γκορέτσκα συνοδεύτηκε από το 0-2.  Πέντε λεπτά μετά την είσοδό του, ο Γερμανός μεσοεπιθετικός πάσαρε στον Μίλερ, που αμαρκάριστος σούταρε εύστοχα.

Η Βέρντερ δεν τα παράτησε, μείωσε με τον Οζάκο στο 74’ με συρτό σουτ και έφερε το ματς στα ίσα ένα λεπτό μετά με τον Ρασίκα, αλλά η Μπάγερν είχε την απάντηση.

Στο 80’ ο Κομάν ανατράπηκε από τον Γκεμπρε Σελασιέ, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Λεβαντόφσκι έστειλε τους Βαυαρούς για 23 φορά συνολικά και δεύτερη συνεχόμενη στο Βερολίνο και στον τελικό της 25ης Μαΐου.

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Γκεμπρε Σελασιέ, Βελίκοβιτς, Μοϊσάντερ, Αουγκούστινσον (81’ Χάρνικ), Μόβαλντ (65’ Πισάρο),  Μ.Έγκεστάιν, Κλάασεν (Τζ. Μ.Έγκεστάιν) , Κρούζε, Οζάκο, Ρασίκα

Μπάγερν Μονάχου: Ούλραιχ, Κίμιχ, Αλάμπα, Μπόατενγκ, Χούμελς, Τιάγκο (77’ Ροδρίγκες), Μαρτίνεθ, Γκνάμπρι (58’ Γκορέτσκα), Μίλερ (89’ Ραφίνια), Κομάν, Λεβαντόφσκι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Γερμανίας: Στον τελικό η Μπάγερν, 3-2 τη Βέρντερ Βρέμης (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.