ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κύπελλο Γερμανίας: Στον τελικό η Λειψία

Για πρώτη φορά στην σύντομη ιστορία της

Η Λειψία νίκησε στην έδρα του Αμβούργου με 3-1 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας για πρώτη φορά στην σύντομη ιστορία της, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Μπάγερν Μονάχου ή Βέρντερ Βρέμης.

Η ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ έγραψε ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα από την… Σαξονία μετά την Δρέσδη το 1941 που το καταφέρνει.

Ο Πόουλσεν στο 12′ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Λειψία, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν μετά από 11 λεπτά με φοβερή λόμπα του Γιάτα από τα 30 μέτρα.

Μόλις οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γιάνγιτσιτς έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Με τον Φόρσμπεργκ στο 73′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Γερμανίας: Στον τελικό η Λειψία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.