ΓΕΡΜΑΝΙΑ

«Κοιτάζει» το Champions League η Λειψία

Η Λειψία νίκησε εύκολα το Αννόβερο και έχει ως μοναδικό στόχο το Champions League

Ένα εύκολο βράδυ πέρασε η Λειψία, η οποία κατάφερε να κερδίσει με 3-0 το Αννόβερο, στον αγώνα που άνοιξε την Αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί έχοντας από την αρχή την κατοχή της μπάλας, ωστόσο ευτύχησαν να προηγηθούν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Χάλσενμπεργκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε είπαν τίποτα, αφού και πάλι Λειψία δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους και μάλιστα στο 64ο λεπτό πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Ορμπάν, καθαρίζοντας έτσι το ματς.

«Το κερασάκι στην τούρτα» μάλιστα, έβαλε ο ίδιος παίκτης αφού στο 85′, όταν μετά από κόρνερ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους στέλνοντας την μπάλα στην αντίπαλη εστία και γράφοντας το τελικό 3-0.

Τρία λεπτά αργότερα η Λειψία έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει και το 4-0, ωστόσο ο Φόρσμπεργκ σούταρε την μπάλα λίγο πλάγια από το αριστερό δοκάρι.