ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κολωνία – Μάιντς 2-2: Δέκα λεπτά αρκούσαν (vid)

Τι και αν η Κολωνία προηγήθηκε με 2-0, η Μάιντς μέσα σε δέκα λεπτά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και να φύγει με ένα βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή. Σε ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε μπροστά σε… αρκουδάκια, στο 4ο μόλις λεπτό ο Ουθ κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο από τον Νιακατέ και ο...

Τι και αν η Κολωνία προηγήθηκε με 2-0, η Μάιντς μέσα σε δέκα λεπτά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και να φύγει με ένα βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή.

Σε ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε μπροστά σε… αρκουδάκια, στο 4ο μόλις λεπτό ο Ουθ κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο από τον Νιακατέ και ο ίδιος έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα.

Στο 29’ ο Ονίσουο έκανε όμορφο κατέβασμα και σουτ αλλά ο Χορν έσωσε εντυπωσιακά και στο 44’ το μακρινό σουτ του Κάιντς, έξυσε το δοκάρι του Μίλερ.

Στο 50ο λεπτό το γυριστό του Κόρδοβα πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 53’ ο Ντρέξλερ έβγαλε από δεξιά τη σέντρα και ο Κάιντς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 2-0.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Η φοβερή ιδέα για να γεμίσει τα κενά καθίσματα! (vid)

Η Κολωνία συνέχισε να πιέζει και στο 58’ ο Σκιρί πάτησε περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Μίλερ έσωσε και στο 61’ η Μάιντς μείωσε κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Κέισον άνοιξε δεξιά στον Μπακού, εκείνος έκανε το γύρισμα με τη μία και ο Αβονίγι με πλασέ εξ επαφής, έγραψε το 2-1.

Και μάλιστα στο 72ο λεπτό ο Κουντέ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-2. Η Κολωνία απείλησε στο 78ο λεπτό με κεφαλιά του Κόρδοβα, ενώ στην κόντρα ο Χορν νίκησε τον Ονίσιουο σε τετ α τετ. Το ματς άνοιξε και στο 79’ το σουτ του Μποέτιους πέρασε λίγο έξω ενώ 81’ ο Μίλερ είπε όχι σε γύρισμα του Κόρδοβα και στο 82’ η Μάιντς απείλησε ξανά με τον Κέισον.

Με αυτό τον πόντο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 27 βαθμούς και είναι στο +4 από την 16η θέση και την Φορτούνα, που βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την Βόλφσμπουργκ, η οποία βρίσκεται στην 6η θέση, που οδηγεί στο Europa League. Η Κολωνία μετά τη σημερινή ισοπαλία, έχει 33 πόντους και είναι στο -6 από την ομάδα του Ολιβερ Γκλάσνερ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολωνία – Μάιντς 2-2: Δέκα λεπτά αρκούσαν (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.