ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Λεβερκούζεν έτοιμη για… Τσάμπιονς Λιγκ

Διέλυσε στο δεύτερο ημίχρονο την Άϊντραχτ με 4-1

Η Λεβερκούζεν κρατά στα χέρια της την τέταρτη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Μετά από ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο από τον Κέβιν Βόλαντ, κέρδισε με 4-1 την Άϊντραχτ Φρανκφούρτης, την οποία αναγκάζει πλέον να σκέφτεται το… Γιουρόπα.

Ο Βόλαντ ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς καθώς έκανε χατ τρικ μέσα σε 17 λεπτά (71’-88’), μετά από ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες.

Στο 12’ έγινε το πρώτο σουτ από τον Βόλαντ, αλλά δεν είχε τύχη, ενώ δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν από πλεονεκτική θέση, σούταρε πάνω στον Χραντέτσκι

Ο Γιούλιαν Μπραντ όμως έκανε αυτό που δε κατάφερε ο Βόλαντ δύο φορές, το πέτυχε ο ίδιος. Ο Χάβερτζ πήρε μια χαμένη μπαλιά στα δεξιά έξω από την περιοχή και έκανε το γύρισμα, με τον Μπραντ να πιάνει τη κεφαλιά και να την στέλνει στη δεξιά γωνία του Χραντέτσκι για να κάνει το 1-0 για την Λεβερκούζεν.

Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ο Φαμπιάν με ψύχραιμο πλασέ από κοντά, ισοφάρισε για την Αϊντραχτ μετά από ασιστ του Βολφ.

Το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του και το μόνο καλό σουτ ως το ημίχρονο, έγινε στο 34’ με τον Μπραντ να προσπαθεί να σκοράρει εκτός περιοχής, αλλά την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έναν κεραυνό του Μπέιλι στο οριζόντιο δοκάρι (52’) και μια δύσκολη απόκρουση του Χραντέτσκι σε σουτ του Βόλαντ (58’).

Στο 71’ ήρθε το 2-1. Ο Βόλαντ που έχασε τρεις καλές ευκαιρίες στο ματς, νίκησε με ωραίο πλασέ τον Χραντέτσκι από το ύψος του πέναλτι και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η Αϊντραχτ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με την σέντρα, αλλά ο Βολφ δε κατάφερε να σκοράρει (έδιωξε ο Λένο) και ο Βόλαντ μετά από λάθος νέα κάθετη πάσα του Μπελαράμπι πλάσαρε σε κενή εστία για να κάνει το 3-1, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του, που την φέρνει πιο κοντά στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο 87’ ο Κορ μπήκε αλλαγή και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ένα λεπτό μετά, έβγαλε μόνο του τον Μπελαράμπι στα δεξιά ο οποίος σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Βόλαντ ξανά, για να κάνει το χατ τρικ και το 4-1 σε μια πανομοιότυπη φάση με το τρίτο γκολ.

Στα αξιοσημείωτα του ματς η 50η εμφάνιση στην Μπουντεσλίγκα του Κάι Χάβερτζ, ο οποίος έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία (18 ετών και 307 ημερών) που φτάνει αυτόν τον αριθμό, έχοντας ήδη 7 γκολ και 13 ασίστ! Καλή εμφάνιση έκανε και ο Ρέτσος που δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τη πλευρά του.

Λεβερκούζεν (Χέρλιχ): Λένο, Μπέντερ Λ. (83’ Γέντβαϊ), Μπέντερ Σ., Ρέτσος, Χάνριχς, Μπομγκαρτλίνγκερ, Αρανγκούιθ, Μπραντ, Χάβερτζ (87’ Κορ), Μπέιλι (75’ Μπελαράμπι), Βόλαντ

Άϊντραχτ (Κόβατς): Χραντέτσκι, Άμπταχαμ, Χασέμπε, Φαλέτ, Ντα Κόστα, Φερνάντες, ντε Γκούζμαν, Βίλεμς (69’ Τσάντλερ), Μπόατενγκ (63’ Χάλλερ), Βολφ (79’ Γιόβιτς), Φαμπιάν

Καταδίκη για Κολωνία

Στο Βερολίνο, η Κολωνία προηγήθηκε με τον Μπιτενκούρ στο ημίχρονο της Χέρτα, αλλά ο Σέλκε με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά, έγραψε το τελικό 2-1, που στέλνει με το… ενάμισι πόδι την Κολωνία στην δεύτερη κατηγορία. Ίδια τύχη είχε και το Αμβούργο που έχασε εύκολα με 2-0 από την Χόφενχαϊμ, που πλέον βάζει στόχο για το Γιουρόπα.

Στις καθυστερήσεις το Ανόβερο πήρε την ισοπαλία από την Στουτγάρδη (1-1) με γκολ του Φούλκρουγκ.

Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής

Παρασκευή 13 Απριλίου

Βόλφσμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 0-0

Σάββατο 14 Απριλίου

Λεβερκούζεν – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-1

20’ Μπραντ, 71’, 77’, 88’ Βόλαντ – 23’ Φαμπιάν

Χόφενχαϊμ – Αμβούργο 2-0

18’ Γκνάμπρι, 27’ Σαλάι

Χέρτα – Κολωνία 2-1

49’, 53’ Σέλκε – 29’ Μπιτενκούρ

Στουτγκάρδη – Ανόβερο 1-1

53’ Τόμμι – 90+1’ Φούλκρουγκ