ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Λειψία – Μπάγερν 1-1: Θα δώσουν μάχη μέχρι τέλους (vids)

Δείτε σε video τα highlights του σημαντικότερου αγώνα της 4ης αγωνιστικής

Λειψία – Μπάγερν: Το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής δεν ανέδειξε νικητή (1-1).

Αν μη τι άλλο, όμως, αποδείχθηκε ότι οι γηπεδούχοι θα μπουν σφήνα στη βαυαρική ομάδα και την Ντόρτμουντ στη μάχη για τον τίτλο.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ νωρίς-νωρίς, συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό με σουτ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, έπειτα από σπουδαία κάθετη του Τόμας Μίλερ.

Ο Πολωνός φορ, πάντως, δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 12′ και το 15′.

Στο 38′ η Μπάγερν κέρδισε πέναλτι, όμως το VAR ώθησε τον διαιτητή Στέγκεμαν να αναιρέσει την απόφασή του.

Εν ολίγοις, το δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ, με αποτέλεσμα η Λειψία να αναθαρρήσει.

Όταν στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, ο Εμίλ Φόρσμπεργκ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, το ματς απέκτησε περισσότερο ενδιαφέρον.

Ας όψεται ο Μανουέλ Νόιερ, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Νορντί Μουκιέλε στο 51′.

Το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, ο Κινγκσλέ Κομάν απείλησε στο 53′ και ο Μουκιέλε επανήλθε στο 59′ (σουτ δίπλα από το δοκάρι).

Ένα λεπτό αργότερα ο Νόιερ έκανε μία τρομερή επέμβαση στο «Γ» της εστίας και γνώρισε την αποθέωσε.

Λειψία – Μπάγερν: Οι συνθέσεις

ΛΕΙΨΙΑ: Γκούλατσι, Μουκιέλε, Κονατέ, Όρμπαν, Κλόστερμαν (46′ Ντέμε), Λάιμερ, Φόρσμπεργκ (69′ Ενκουνκού), Χάλστενμπεργκ, Σάμπιτσερ, Βέρνερ, Πόουλσεν (81′ Ματέους).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Σούλε, Μπόατενγκ, Ερναντέζ, Κίμιχ, Αλκάνταρα (88′ Κουτίνιο), Κομάν, Μίλερ (63′ Τολισό), Γκναμπρί (62′ Ντέιβις), Λεβαντόφσκι.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή (13/9)

Φορτούνα – Βόλφσμπουργκ 1-1 (16′ Γκίσελμαν – 29′ Βέγκχορστ)

Σάββατο (14/9)

Ντόρτμουντ – Λεβερκούζεν 4-0 (28′ Αλκάθερ, 50′, 90′ Ρόις, 83′ Γκερέιρο)

Μάιντς – Χέρτα 2-1 (40′ Κουάισον, 88′ Σεν Ζούστε – 83′ Γκρούγιτς)

Άουγκσμπουργκ – Άιντραχτ 2-1 (36′ Ρίχτερ, 43′ Νίντερλεχνερ – 73′ Πασιένσια)

Κολωνία – Γκλάντμπαχ 0-1 (14′ Πλεά)

Ουνιόν Βερολίνου – Βέρντερ 1-2 (14′ πεν. Άντερσον – 5′ πεν. Κλάασεν, 55′ Φίλκρουγκ)

Λειψία – Μπάγερν 1-1 (45+3′ Φόρσμπεργκ – 3′ Λεβαντόφσκι)