ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Λειψία-Χέρτα 2-2: Ματσάρα και διατήρηση του σερί (vid)

Η Λειψία δεν κατάφερε να σκαρφαλώσει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού η Χέρτα της χάλασε τα σχέδια, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες (2-2). Ισόπαλες αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να ανέβουν στη 2η θέση, εκεί όπου βρίσκεται η Ντόρτμουντ σε απόσταση αναπνοής, μετά και την...

Η Λειψία δεν κατάφερε να σκαρφαλώσει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού η Χέρτα της χάλασε τα σχέδια, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες (2-2).

Ισόπαλες αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να ανέβουν στη 2η θέση, εκεί όπου βρίσκεται η Ντόρτμουντ σε απόσταση αναπνοής, μετά και την ήττα από τη Μπάγερν Μονάχου, ωστόσο διατηρούν σερί οχτώ αγώνων. Από την άλλη η Χέρτα έδειξε για άλλη μία αναμέτρηση το καλό της πρόσωπο, μένοντας αήττητη για πέντε και πλέον παιχνίδια.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Η κουλτούρα νικητή της Μπάγερν δεν έχει ταίρι

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ, αφού στο 10ο μόλις λεπτό, ο Γκρούιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πλάτενχαρντ. Οι παίκτες της Χέρτα πίεσαν και για ένα δεύτερο γκολ, με τον Κλόστερμαν να τους χαλά τα σχέδια, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και φέρνοντας στα ίσια το ματς (1-1).

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει καλό ρυθμό, με την Χέρτα να έχει τη μεγάλη φάση στο 40’ όταν ο Ιμπίσεβιτς από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα ψηλά.

Στο 64′ η Λειψία έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Χάλστενμπεργκ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με επικό λάθος του τερματοφύλακα Ρούνε Γιάρσταϊν, ο οποίος μετά από δυνατό σουτ του Σικ, ενώ απέκρουσε, στη συνέχεια με γροθιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Χέρτα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 82ο λεπτό, ο Πιόντεκ σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λειψία-Χέρτα 2-2: Ματσάρα και διατήρηση του σερί (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.