ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Λειψία – Κολωνία 4-1: Στο -1 από την κορυφή (vid)

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την ομάδα της Λειψίας

Η Λειψία συνέχισε την ξέφρενη πορεία της και συνέτριψε την Κολωνία με 4-1 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι «Ταύροι» έκαναν ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε 3-1, έχοντας 11 τελικές προσπάθειες και 74% κατοχή μπάλας.

Το σκορ άνοιξε στο 22’ ο Βέρνερ, ο οποίος έγινε ο νεότερος παίκτης που φτάνει τις 200 συμμετοχές στη Μπουντεσλίγκα σε ηλικία 23 ετών, 8 μηνών και 18 ημερών.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φόρσμπεργκ με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 37’ ο Λάιμερ έκανε το 3-0. Η Κολωνία αντέδρασε και δύο λεπτά αργότερα μείωσαν το σκορ με τον Τσίχος.

Στο 79’ ο Φόρσμπεργκ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λειψίας με τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή 22/11
Ντόρτμουντ – Πάντερμπορν 3-3 (47′ Σάντσο, 84′ Βιτσέλ, 90+2′ Ρόις / 5′, 37′ Μάμπα, 43′ Χόλτμαν)

Σάββατο 23/11
Λεβερκούζεν – Φράιμπουργκ 1-1 (36′ Ντιαμπί / 5′ Χόλερ)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βόλφσμπουργκ 0-2 (19′ Βέγκχορστ, 65′ Βίκτορ)
Βέρντερ Βρέμης – Σάλκε 1-2 (79′ Οσάκο / 43′ Αρίτ, 53′ Ράμαν)
Φορτούνα Ντίσελντορφ – Μπάγερν 0-4 (11′ Παβάρ, 27′ Τολισό, 34′ Γκνάμπρι, 70′ Κουτίνιο)
Ουνιόν Βερολίνου – Γκλάντμπαχ 2-0 (15′ Ούγιαχ, 90′ Άντερσον)
Λειψία – Κολωνία 4-1 (22’ Βέρνερ, 32’ πεν., 79’ Φόρσμπεργκ, 37’ Λάιμερ – 39’ Τσίχος)