ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μάιντς – Ντόρτμουντ 1-3: «Κλείδωσε» τη συμμετοχή στο Champions League

Η Μάιντζ ηττήθηκε εντός έδρας με 0-3 από την Ντόρτμουντ για την 33 αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γερμανίας. Τα γκολ της νίκης πέτυχαν οι Γκερέιρο, Ρόις και Μπραντ.

Η Ντόρτμουντ πέρασε με άνεση από την έδρα της Μάιντζ με 1-3 για την 33 αγωνιστική της Bundesliga. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι και επικράτησαν δίκαια. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 23ο λεπτό από τον Γκερέιρο. Ο Ρόις ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 42ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση. Όμως, ο Μπραντ «κλείδωσε» τη νίκη κάνοντας το 0-3 στο 80ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η Μάιντζ  ήταν να κάνει το τελικό 1-3 με χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Με αυτή τη νίκη οι «κιτρινόμαυροι» εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Μάιντζ: Ντάμεν, Σεντ Τζουστ, Χακ, Νακατέ, Μπαρέιρο, Ντα Κόστα (46′ Φερνάντες), Λάτσα (84′ Λάτσα), Μποέτιους (72′ Στέγκερ), Μπορσίνσκι, Γκλάτσελ (46′ Κουαΐσον), Ονισίουο (72′ Σάλαϊ).

Ντόρτμουντ: Μπίρκι, Μενιέ, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο (84′ Σουλτς), Μπέλιγχαμ (87′ Ντιλέινι), Νταχούντ, Ρέινα (76′ Μπραντ), Ρόις (83′ Αζάρ), Σάντσο (84′ Ρέινιερ), Χάλαντ

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής της Bundesliga:

Σάββατο 15 Μαΐου

Γκλάντμπαχ – Στουτγκάρδη 1-2 (45′ Στιντλ – 72′ Έντο, 77′ Κάλαϊτζιτς)

Λεβερκούζεν – Ουνιόν 1-1 (26′ Βιρτς – 72′ Πογιάνπαλο)

Φράιμπουργκ – Μπάγερν 2-2 (29′ Γκούλντε, 81′ Γκιντέρ – 26′ πέν. Λεβαντόβσκι, 53′ Σανέ)

Χέρτα – Κολωνία 0-0

Σάλκε – Άιντραχτ 4-3 (15′ Χούντελααρ, 52′ Ιντρίζι, 60′ Φλικ, 64′ Χόουπ – 29′, 72′ Σίλβα, 51′ Εντικά)

Άουγκσμπουργκ – Βέρντερ 2-0 (57′ Κεντίρα, 90′ πέν. Καλιτζιούρι)

Αρμίνια – Χόφενχαϊμ 1-1 (23′ Φόγκλζαμερ – 5′ Κράμαριτς)

Κυριακή 16 Μαΐου

Μάιντς – Ντόρτμουντ 1-3 (90+1′ πέν. Κουαΐσον – 23′ Γκερέιρο, 42′ Ρόις, 80′ Μπραντ)

Λειψία – Βόλφσμπουργκ (21:30)