ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Με ανατροπή η Μάιντς, 2-1 την Άιντραχτ

Σημαντικό τρίποντο στη μάχη της παραμονής

Με πίεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, η Μάιντς πήρε τη νίκη 2-1 κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και απομακρύνθηκε αισθητά από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Χίντερεγκερ, αλλά ένα λεπτό πρι το φινάλε έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κορ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στις αρχές της επανάληψης η Μάιντς βρήκε γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης (50′) με τον Ονισίβο και στο 69′ πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Σάλαι.

Έτσι η Μάιντς ανέβηκε στην 12η θέση της Bundesliga.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Παρασκευή 29/11

Σάλκε – Ουνιόν 2-1 (23’ Ραμάν, 86’ Σερντάρ – 36’ πεν. Ινγκβάρτσεν)

Σάββατο 30/11

Χόφενχαϊμ – Φορτούνα 1-1 (6’ Κράμαριτς – 87’ Χένινγκς)
Χέρτα – Ντόρτμουντ 1-2 (34’ Ντάριντα – 15’ Σάντσο, 17’ Αζάρ)
Πάντερμπορν – Λειψία 2-3 (62’ Μαμπά, 73’ Γκάσουλα – 3’ Σικ, 4’ Ζάμπιτσερ, 26’ Βέρνερ)
Κολωνία – Άουγκσμπουργκ 1-1 (86’ Κόρδοβα – 43’ Νίντερλεχνερ)
Μπάγερν – Λεβερκούζεν 1-2 (34’ Μίλερ – 10’, 35’ Μπέιλι)

Κυριακή 1/12

Γκλάντμπαχ – Φράιμπουργκ 4-2 (3’ Τιράμ, 46’, 71’ Εμπολό, 51’ Χέρμαν – 6’ Σμιντ, 58’ Χέλερ)
Βόλφσμπουργκ – Βέρντερ 2-3 (36’ Βέγκορστ, 73’ Γουίλιαμ – 13’ πέν. 83’ Ράσιτσα, 39’ Μπίτενκουρτ)

18 Πάντερμπορν 13 5 16 32

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με ανατροπή η Μάιντς, 2-1 την Άιντραχτ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.