ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ντόρτμουντ – Μπάγερν Μονάχου 2-3: Έγινε του Λεβαντόφσκι!

Ο Λεβαντόφσκι ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο παίκτης «κλειδί» για την Μπάγερν Μονάχου.

Η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ντέρμπι με την Μπάγερν Μονάχου, αν και προηγήθηκε από νωρίς.

Σημαντική νίκη για την 14η αγωνιστική της Bundesliga πήρε η Μπάγερν εκτός έδρας κόντρα στην Ντόρτμουντ. Ο Λεβαντόφσκι σημείωσε δύο τέρματα στην αναμέτρηση, οδηγώντας την ομάδα του στο τρίποντο.

Ντέρμπι κορυφής στο Signal Iduna Park, ανάμεσα στις δύο κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος. Η Μπάγερν ήταν η ομάδα που χαμογέλασε στο τέλος, φεύγοντας με το διπλό.

Η Ντόρτμουντ αν και προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της. Ειδικότερα, ο Μπραντ ήταν ο παίκτης που άνοιξε τον «χορό» των τερμάτων με ωραίο σουτ, έπειτα από ασίστ του Μπέλιγχαμ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και ειδικότερα στο 9ο λεπτό. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι «εκτέλεσε» από κοντά για το 1-1.

Τη στιγμή που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες ο Κομάν έκανε το «θαύμα» του. Με ένα σουτ στο 44ο λεπτό δοκίμασε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος η Ντόρμουντ μπήκε και πάλι αποφασιστικά στο γήπεδο, όπως και στην αρχή του αγώνα. Ο Χάαλαντ που προέρχεται από τραυματισμό πλάσαρε ιδανικά τον Νόιερ, για να σημειώσει το 2-2 στο 48ο λεπτό.

Όλο το γήπεδο «πάγωσε», όταν  ο Μπραντ αποχώρησε με φορείο, λόγω τραυματισμού στο κεφάλι. Τη θέση του πήρε ο Βόλφ.

Η λύτρωση για την Μπάγερν ήρθε στο 78ο λεπτό. Ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR υπέδειξε πέναλτι για τους Βαυαρούς, έπειτα από χέρι του Χούμελς.

Η φάση μάλιστα έφερε τον έντονο εκνευρισμό του Ρόζε που αποβλήθηκε από τον πάγκο της Ντόρτμουντ. Ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση και σημείωσε το τελικό 2-3.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Πλέον, οι Βαυαροί βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με 34 πόντους. Στους 30 έμεινε η δεύτερη Ντόρτμουντ.