ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ντόρτμουντ – Λειψία 3-3: Ματσάρα και μόνη στην κορυφή

Η Λειψία πήρε βαθμό μέσα στη Βεστφαλία...

Ντόρτμουντ – Λειψία 3-3: Ωραίο ματς έγινε στη Βεστφαλία, όπου η πρωτοπόρος Λειψία φιλοξενήθηκε από την Μπορούσια Ντόρτμουντ για την Bundesliga.

Η Ντόρτμουντ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γήπεδό της με τη Λειψία να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 3-3. Παραμένοντας έτσι μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε στο 23′ με τον Βάιγκλ, ενώ ο Μπραντ έκανε το 2-0!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Λεβερκούζεν: Ανακοινώθηκε ο Παλάσιος της Ρίβερ Πλέιτ! (vid)

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0, η Λειψία ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο στο 47′ και 53′ με τον Βέρνερ! Δύο λεπτά μετά η Ντόρτμουντ πήρε και πάλι το προβάδισμα, κάνοντας το 3-2 με τον Σάντσο. Αλλά η Λειψία ισοφάρισε στο 77′ με τον Σικ.

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Ζαγκαντού, Χούμελς, Ακάνζι, Γκερέιρο (71′ Λούκας), Μπραντ, Βάιγκλ, Χακίμι, Σάντσο (85′ Σουλτζ), Ρόις, Αζάρ.

Λειψία: Γκουλάτσι, Μουκιελέ, Κλόστερμαν, Ουπαμεκανό, Χάλστενμπεργκ, Ντέμε, Ζάμπιτσερ, Λάιμερ, Φόρσμπεργκ, Πούλσεν, Βέρνερ, ενώ έπαιξαν και οι Νκουνκού, Κούνια, Σικ.

Τρίτη 17 Δεκεμβρίου
Βέρντερ – Μάιντς 0-5 (10′, 19′, 38′ Κουάιζον, 15′ αυτ. Παβλένκα, 81′ Ματετά)
Ντόρτμουντ – Λειψία 3-3 (23′ Βάιγκλ, 34′ Μπραντ, 55′ Σάντσο – 47′, 53′ Βέρνερ, 77′ Σικ)
Άουγκσμπουργκ – Φορτούνα 3-0 (32′, 72′ Μαξ, 51′ Γέβνταϊ)
Ουνιόν – Χόφενχαϊμ 0-2 (56′ Μπεμπού, 90+1′ Μπάουγκαρτνερ)