ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ο Κράμαριτς τσάκισε το Ανόβερο

Χατ-τρικ πέτυχε ο Κροάτης επιθετικός της Χόφενχαϊμ στη νίκη με 3-1

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αντρέι Κράμαριτς, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, η Χόφενχαϊμ επικράτησε 3-1 του Ανόβερου στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής της Bundesliga.

To ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού μετά από ωραία προσπάθεια του Σερζ Νιαμπρί, ο Κροάτης άσος άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τη Χόφενχαϊμ, αφενός μεν επειδή στη φάση του γκολ τραυματίστηκε ο Νιαμπρί αφετέρου δε διότι ο Κενάν Καραμάν ισοφάρισε στο 24′.

Ο Κράμαριτς έφτασε τα 10 γκολ από ασίστ του Κερέμ Ντεμιρμπάι, ο οποίος “μιμήθηκε” τον έτερο δημιουργό Νιαμπρί, καθώς τραυματίστηκε στο 69′.

Οι ελπίδες του Ανόβερου εκμηδενίστηκαν στο 86ο λεπτό, όταν o Κροάτης νίκησε τον Φίλιπ Τσχάουνερ με λόμπα και, με ματς περισσότερο, η Χόφενχαϊμ προσπέρασε τη Λεβερκούζεν στην 4η θέση που οδηγεί το Champions League.

Ο Κράμαριτς έγινε ο πρώτος παίκτης της ομάδας που πέτυχε χατ-τρικ στο πρωτάθλημα μετά τον Βένταντ Ιμπίσεβιτς (Σεπτέμβριος 2009).

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Ακπογκούνα, Φογκτ, Νόρντβαϊτ, Ντεμιρμπάι (69′ Μπίτσακτσιτς), Καντεράμπεκ, Αμιρί, Νιαμπρί (20′ Τσούμπερ), Σουλτς, Ουτ (63′ Σάλαϊ), Κράμαριτς.

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσχάουνερ, Χίμπερς, Σανέ, Έλεζ (67′ Φόσουμ), Μπάκαλορτς (80′ Χάρνικ), Σβέγκλερ, Σοργκ, Αλμπορνός, Κορμπ (55′ Μπεμπού), Καραμάν, Φίλκρουγκ.

Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής

Παρασκευή (27/4)

Χόφενχαϊμ – Ανόβερο 3-1 (16′, 50′, 86′ Kράμαριτς – 24′ Καραμάν)

**οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

****υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

*****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Κράμαριτς τσάκισε το Ανόβερο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.