ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σάλκε-Άουγκσμπουργκ 0-3: Aπό το κακό στο χειρότερο! (vid)

Oύτως ή άλλως η φόρμα της ήταν στα χειρότερά της. Η Σάλκε πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση ηττήθηκε φυσιολογικά με το βαρύ 3-0 εντός έδρας από την Άουγκσμπουργκ.

Απόλυτη καθίζηση.  Η αγωνιστική κρίση της Σάλκε προ διακοπής λόγω πανδημίας συνεχίζεται… κανονικά, αφού η ομάδα του Βάγκνερ γνώρισε ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά με 3-0 από την Άουγκσμπουργκ, μετρώντας πλέον εννέα σερί αγώνες χωρίς νίκη (από τις 17 Ιανουαρίου).

Οι φιλοξενούμενοι, μετρούσαν έξι συνεχόμενα ματς δίχως νίκη, έχοντας συγκεντρώσει μόλις έναν πόντο, αλλά δεν είχαν πρόβλημα να περάσουν… αέρα από την «Veltins Arena».

Μόλις στο 6ο λεπτό η Άουγκσμπουργκ κέρδισε φάουλ απέναντι από την εστία. Το εκτέλεσε ο Λέβεν με τον Ζούμπερτ να βρίσκει την μπάλα αλλά να μην αλλάζει την πορεία της προς τα δίχτυα.

Η Σάλκε προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε στο 27′ με τον Ματοντό, ο οποίος δεν κατάφερε να πλασάρει τον Λούθε. Στο 43 ο Νινχτερλέχνερ μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και ο Ζούμπερτ μπλόκαρε.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Νόιερ: Γιόρτασε την ανανέωση με τρομερή απόκρουση (vid)

Στο 60ό λεπτό ο Ζούμπερτ είπε όχι σε πλασέ του Ρίχτερ όπως έκανε και στο 69’ σε εκτέλεση φάουλ του Μαξ ενώ στο 71’ η κεφαλιά του Γκρέκοριτς πέρασε μόλις έξω.

Και τελικά στο 76ο λεπτό, οι Σανέ και Κένι έκαναν διαδοχικά λάθη και ο Σάρενσεν πήρε την μπάλα και με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 0-3.

Και μάλιστα στο 90+1’ ήταν η σειρά του Μερκάν να κάνει τραγικό λάθος και ο Κόρδοβα έκλεψε, πέρασε και τον Ζούμπερτ και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 0-3.

Σάλκε (Ν. Βάγκνερ): Ζούμπερτ, Κένι, Σανέ, Ναστάσιτς, Οτσίπκα, ΜακΚένι (74’ Μερκάν), Σερντάρ (56’ Κουτουτσού), Καλιγκιούρι (77’ Μπουτζελάμπ), Σεπφ, Ματοντό (77’ Ραμάν), Γκρέγκοριτς.

Άουγκσμπουργκ (Χ. Χέρλιχ): Λούθε, Φράμπεργκερ, Γεντβάι, Ουντουοκάι, Μαξ, Κεντίρα, Γκρουέθο (83’ Όξφορντ), Ρίχτερ, Λέβεν (70’ Μόραβεκ), Βάργκας (59’ Σάρενσεν), Νιντερλέχνερ (83’ Κόρδοβα)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάλκε-Άουγκσμπουργκ 0-3: Aπό το κακό στο χειρότερο! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.