ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σάλκε – Λειψία 0-5: Την συνέτριψε για πλάκα (vid)

Σε απόσταση αναπνοής από την Μπάγερν Μονάχου

Η Λειψία ήταν σαρωτική απέναντι στην Σάλκε, την διέλυσε με 5-0 και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο σε απόσταση αναπνοής από την Μπάγερν Μονάχου στη μάχη του πρωταθλήματος στη Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό άνοιξαν το σκορ με «κεραυνό» του Μαρσέλ Σάμπιτζερ από τα 25 μέτρα.

Στο 61′ πέτυχαν το δεύτερο γκολ, που δικαιούνταν με τον Τίμο Βέρνερ, ο οποίος έφτασε τα 21 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας το προσωπικό του ρεκόρ από τη σεζόν 2016-17.

Επτά λεπτά αργότερα, ήρθε ο Χάλστενμπεργκ για να κάνει το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του.

Στο 81’ ο Αντζελίνο πέτυχε και τέταρτο γκολ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Γκρέγκοριτς έχασε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 89’ ο Φόρσμπεργκ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

Γκλάντμπαχ – Χόφενχαϊμ 1-1 (11′ Γκίντερ / 90+2′ Ριμπέιρο))

Βέρντερ Βρέμης – Ντόρτμουντ 0-2 (52′ Ζαγκαντού, 66′ Χάαλαντ)

Χέρτα – Κολωνία 0-5 (4′, 22′ Κόρδοβα, 37 αυτ. Γιάρσταϊν, 62′ Κάιντς, 69′ Ουτ)

Φράιμπουργκ – Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-2 (37′ Χόφμαν, 61′ Τόμι)

Σάλκε – Λειψία 0-5 (1’ Σάμπιτζερ, 61’ Βέρνερ, 68’ Χάλστενμπεργκ, 81’ Αντζελίνο, 89’ Φόρσμπεργκ)