ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στο 120′ με πέναλτι η Ντόρτμουντ (vid)

Η ομάδα της Βεστφαλίας απέκλεισε την Ουνιόν Βερολίνου στο τελευταίο λεπτό της παράτασης με σκορ 3-2

Με πέναλτι του Μάρκο Ρόις στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, η Ντόρτμουντ έκαμψε την αντίσταση της Ουνιόν Βερολίνου και προκρίθηκε στη φάση των “16” του DFB Pokal.

To ματς άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για τη βεστφαλική ομάδα, καθώς μόλις στο 11ο λεπτό τραυματίστηκε ο Αμπντού Ντιαλό.

Ο Κρίστιαν Πούλισιτς, πάντως, φρόντισε να βάλει σε θέση οδηγού την Ντόρτμουντ, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του α’ ημιχρόνου ή αλλιώς στις… 19:09 ώρα Γερμανίας (σ.σ. το 1909 ιδρύθηκε η ομάδα).

Ο Γκερέιρο απείλησε στο 52′, εν αντιθέσει με την Ουνιόν που στο 63′ ισοφάρισε με τον Ζεμπάστιαν Πόλτερ και έδωσε περισσότερο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Μαξιμίλιαν Φίλιπ απάντησε γρήγορα (73′) και επανέφερε το προβάδισμα στην Ντόρτμουντ, προτού ο Πόλτερ παγώσει εκ νέου το “Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ” στο 88ο λεπτό!

Η Ουνιόν Βερολίνου είχε ήδη κερδίσει τις εντυπώσεις, όταν ο Ομέρ Τοπράκ σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι της στο 110′.

To ματς όδευε προς τη διαδικασία των πέναλτι, αλλά ο Μάρβιν Φρίντριχ υπέπεσε σε πέναλτι στο 118′ (τράβηξε από τη φανέλα τον Πούλισιτς) και έδωσε την ευκαιρία στον Ρόις να χαρίσει στην Ντόρτμουντ την πολύ δύσκολη πρόκριση με 3-2.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτς, Χακίμι, Τοπράκ, Ζαγκαντού, Ντιαλό (14′ Γκερέιρο), Βάιγκλ, Ντάχουντ (86′ Βίτσελ), Πούλισιτς, Καγκάβα (78′ Ρόις), Βολφ (90′ Σάντσο), Φίλιπ.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γκίκιεβιτς, Τρίμελ, Φρίντριχ, Χίμπνερ, Λεντς (105′ Ράιχελ), Σμίντεμπαχ, Πρέμελ, Χάρτελ (75′ Χέντλουντ), Τσουλ, Ρεντόντο (61′ Αμπντουλάχι), Άντερσον (61′ Πόλτερ).

Λειψία – Χόφενχαϊμ 2-0

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στο 120′ με πέναλτι η Ντόρτμουντ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.