ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Βέρντερ – Βόλφσμπουργκ 0-1: «Λύκοι» για Ευρώπη! (vid)

Χάρη στο γκολ του Βέγκορστ στο 82' η Βόλφσμπουργκ πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Βέρντερ με 1-0 και ανέβηκε στην έκτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.

Χάρη στο γκολ του Βέγκχορστ στο 82′ η Βόλφσμπουργκ πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Βέρντερ με 1-0 και ανέβηκε στην έκτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Βέρντερ από τη Βόλφσμπουργκ και παρέμενε στην προτελευταία θέση και μάλιστα ένα τρίποντο μακριά από τη Φορτούνα, τη στιγμή που οι «λύκοι» φουλάρουν για Ευρώπη

Στο 13ο λεπτό ο Παβλένκα νίκησε τον Βέγκχορστ σε μοναδικό τετ α τετ ενώ στο 23’ το σουτ του Μεχμέντι πέρασε μόλις έξω και στο 25’ ο Σάρτζεντ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Βέρντερ. Τρία λεπτά μετά, ο Φογκτ έσωσε μετά από σουτ του Μεχμέντι και στο 45’ η κεφαλιά του Γκέμπρε Σελάσι πέρασε λίγο έξω.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ντόρτμουντ – Χέρτα 1-0: Ο Τσαν ήταν αρκετός… (vid)

Στο 47’ το σουτ του Οσάκο έξυσε τα δοκάρια της Βόλφσμπουργκ και στο 50’ οι «λύκοι» έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Μεχμέντι και Βέγκχορστ.

Στο 61ο λεπτό το σουτ του Κλάασεν έφυγε λίγο έξω και στο 83’ ο Κλάους σέντραρε από δεξιά και ο Βέγκχορστ με κεφαλιά έκανε το 0-1.

ΒΕΡΝΤΕΡ: Παβλένκα, Γκέμπρε Σελάσι, Μοϊσάντερ, Ογκούστινσον, Φογκτ, Μπαργκφρέντε (61’ Μπαρτέλς), Βελίκοβιτς, Κλάασεν (85’ Ζέλκε), Σάρτζεντ (76’ Μπιτενκούρτ), Οσάκο (85’ Βόλντερμεϊντ), Εγκεστάιν

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Ρουσιγιόν (88’ Τισεράν), Εμπαμπού, Μπρουκς, Πόνγκρατσιτς, Μπρέκαλο, Μεχμέντι (64’ Γκίντσεκ), Βέγκχορστ, Άρνλοντ (88’ Γκιλαβογκί), Σλάγκερ (83’ Γκέρχαρντ), Ζοάο Βίκτορ (64’ Κλάους).

Παρασκευή (5/6)
Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 1-0 (59′ Πέτερσεν)

Σάββατο (6/6)
Λειψία-Πάντερμπορν 1-1 (27′ Σικ – 90’+2′ Στρόντιεκ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 2-4 (9′ Αλάριο, 89′ Βιρτς – 27′ Κομάν, 42′ Γκορέτσκα, 45′ Γκνάμπρι, 66′ Λεβαντόφσκι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μάιντς 0-2 (43′ Νιακατέ, 77′ Κούντε)

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χόφενχαϊμ 2-2 (5′, 77′ πεν. Χένινγκς – 16′ Νταμπούρ, 61′ Τσούμπερ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Χέρτα Βερολίνου 1-0 (53′ Καν)