ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη 1-0: Ανέβηκε τετράδα (vid)

Με... περιπετειώδη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιόσιπ Μπρεκάλο, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 1-0 της Στουτγκάρδης και ανέβηκε στην 4η θέση της Bundesliga.

Με… περιπετειώδη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιόσιπ Μπρεκάλο, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 1-0 της Στουτγκάρδης και ανέβηκε στην 4η θέση της Bundesliga.

Οι «λύκοι» ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο και, μάλιστα, είχαν ένα ακυρωθέν γκολ με τον Γκέρχαρντ στο 31′.

Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν δύο μαζεμένες ευκαιρίες (24ο και 26ο λεπτό), όμως δεν έδειχναν να πείθουν ιδιαίτερα.

Η Στουτγκάρδη δεν απέφυγε την πρώτη εκτός έδρας ήττα της, δεδομένου ότι ο Γκονσάλες δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο 70′ από άκρως πλεονεκτική θέση.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Παρασκευή (18/12)

Ουνιόν Βερολίνου – Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1 (56’ Αβονίγι, 78’ Φρίντριχ – 60’ Μουκόκο)

Σάββατο (19/12)

Λειψία – Κολωνία 0-0

Γκλάντμπαχ – Χόφενχαϊμ 1-2 (34′ πεν. Στιντλ – 75′ Κράμαριτς, 86′ Σεσενιόν)

Σάλκε – Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-1 (53′ Κλος)

Μάιντς – Βέρντερ Βρέμης 0-1 (90′ Ντίνκτσι)

Άουγκσμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-2 (53′ αυτ. Φράμπεργκερ, 87′ Ιλζάνκερ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπάγερν Μονάχου 1-2 (14′ Σικ – 43′, 90’+3′ Λεβαντόβσκι)

Κυριακή (20/12)

Φράιμπουργκ – Χέρτα Βερολίνου 4-1 (7′ Γκρίφο, 59′ Ντεμίροβιτς, 67′ Γκούλντε, 90’+4′ πεν. Πέτερσεν – 52′ Λουκεμπάκιο)

Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη 1-0 (49′ Μπρεκάλο)