Γκόμελ – Άρης 1-2: Το «χρέος» του με «μαγικό» Γκρέι!

Ο Άρης «δίπλωσε» τις νίκες του κόντρα στην Γκόμελ, πήρε τους βαθμούς και φεύγει για Ισραήλ! «Μαγικός» Γκρέι που σκόραρε και πάλι δύο φορές!

Γκόμελ – Άρης 1-2: Τέρμα γκάζι δεν πάτησε, αλλά ούτε με… νεκρά έβγαλε ο Άρης το 90λεπτο! Με ωραία διαστήματα, αλλά όχι εξίσου ωραία τελειώματα, οι «κιτρινόμαυροι» με δύο γκολ του Γκρέι, έστω και δύσκολα, μετέτρεψαν σε… ευχάριστη ανάμνηση τα δύο ματς με τους Λευκορώσους και ετοιμάζονται για Μακάμπι Τελ Αβίβ. Αλλαγή στο 21′ ο Μπούργος!

Από την κλήρωση όταν το μπαλάκι έβγαλε την Γκόμελ, ήταν ξεκάθαρο οτι ο Άρης θα όριζε την τύχη και την μοίρα του ζευγαριού.

Στο πρώτο παιχνίδι «καθάρισε» την πρόκριση, το δεύτερο τυπικη διαδικασία, αλλά ο Άρης δεν έκανε αγγαρεία! Το σκορ δεν… ξέφυγε και ομολογουμένως το τελικό 1-2 (με γκολ στις καθυστερήσεις) να τον αδικεί βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε.

Mε τέσσερα νέα πρόσωπα η 11άδα του Μπούργος και με τον Μαντσίνι που ήταν στον πάγκο στο πρώτο παιχνίδι για συγκεκριμένο λόγο, βασικό. Εμπακατά, Ντιόπ και Μαζικού οι άλλοι τρεις αντί των Πίρσμαν, Νταμπό και Οντουμπάγιο.

Ένα πεντάλεπτο κράτησε το… αναγνωριστικό παιχνίδι στο ξεκίνημα. Ο Άρης και πάλι κυρίαρχος απείλησε ουκ ολίγες φορές, αλλά το γκολ που έδειχνε θέμα χρόνου να έρθει, άργησε αρκετά!

Πάλι το «κόλλησε» ο Γκρέι!

Πρώτη (πολύ) καλή στιγμή στο 9′. Ο Πάλμα κλέβει, ασίστ πάρε – βάλε στον Γκρέι με τον Τζαμαϊκανό να προσπαθεί να σημαδέψει το «Γ», αλλά να στέλνει τη μπάλα στην εξέδρα!

Από μακριά απειλεί λίγο αργότερα ο Μαντσίνι, η μπάλα βρίσκει αστεία, αλλά αποκρούει ο τερματοφύλακας των Λευκορώσων.

Μεγάλη ευκαιρία και στο 27′ με τον Καμάτσο σε θέση φορ να αστοχεί ανενόχλητος με κεφαλιά, μετα από σέντρα του Νταμπό!

Από το ίδιο σημείο περίπου, αστοχεί και ο υπό πίεση, Νταμπό στο 39′ από κόρνερ του Πάλμα, στην προτελευταία καλή στιγμή του Άρη στο πρώτο ημίχρονο.

Η τελευταία ήταν και φαρμακερή. Εξαιρετική ασίστ Μαντσίνι, άψογο αυτή τη φορά το τελείωμα του Γκρέι και ο Άρης μπροστά στο σκορ στο 45′!

Γκρέι, Γκρέι και… Γκρέι!

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο αρκετά πιο ισορροπημένο.  Ο Γκρέι συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και κάνει εξαιρετικό ματς και στο δεύτερο ημίχρονο.  Αρχικα σε ρόλο σέντερ φορ κάνει ωράια ενέργεια, αλλά το σουτ κοντράρει, στη συνέχεια ως εξτρέμ βρίσκει τον Πίρσμαν που επίσης αστοχεί και λίγο αργότερα, ασίστ στον Μαντσίνι που στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι! Όλα αυτά μέσα σε ένα 10λεπτο!

«Μαγική» ασίστ Πάλμα στον Καμάτσο στο 67′, αλλά ο Πορτογάλος που κάνει εξαιρετική προσποίηση, δεν μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα της Γκόμελ!

Το… μεροκάματο του, δούλεψε και ο Κουέστα, με τον Ισπανό γκολκίπερ να κρατάει ανέπαφη την εστία του στο τετ-α-τετ του Μάκας στο 71!

Τυχερός στην επόμενη φάση ο πορτιέρε του Άρη, με την Γκόμελ να «σημαδεύει» και εκείνη με τη σειρά της το δοκάρι,  στο εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Σέντκο στο 76′!

Η Γκόμελ που έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο, κερδίζει πέναλτι στο 81′, με τον νεοεισελθοντα Γκογκολασβίλι να αναλαμβάνει την εκτέλεση, εύστοχα και να ισοφαρίζει σε 1-1!

Αλλά όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ο Γκρέι χτύπησε και πάλι στο τέλος. Στις καθυστερήσεις μετά από ασίστ Νταμπό, ο Τζαμαϊκανός σκοράρει (και πάλι) για δεύτερη φορά και δίνει τη νίκη στον Άρη.

Γκόμελ – Άρης – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Αντρέ Γκρέι. Σκοράρει και στο δεύτερο παιχνίδι με την Γκόμελ. Δεν είναι μόνο τα δύο γκολ (αν και φτάνουν και περρισεύουν) που τον χρίζουν mvp της αναμέτρησης. Ο Τζαμαϊκανός φορ θύμισε αρκετά… Καμαρά. Βγήκε πολλές φορές εκτός περιοχής, έπαιξε και εξτρέμ ακόμα, παίζοντας τη μπάλα με τη μια, δημιουργώντας πολλές από τις ευκαιρίες που δεν τελείωσε ο ίδιος, αλλά οι συμπαίκτες του!

UP: Μαντσίνι και Πάλμα. Ο πρώτος βγάζει εξαιρετική ασίστ στο 1-0 και έχει και δοκάρι, ο δεύτερος ήταν παντού και έκανε τα πάντα μέχρι το 65′. Έκλεψε μπάλες, έβγαλε κάθετες, εκτέλεσε στημένα από τα οποία βγήκαν ευκαιρίες. Ο καλύτερος… αμυντικός του Άρη στο πρώτο τρίτο του αντιπάλου, μέχρι να κουραστεί!

DOWN: Ο Ντιόπ. Σε ένα παιχνίδι χωρίς μεγάλο διακύβευμα, ο Σενεγαλέζος μέσος φλέρταρε με την κόκκινη κάρτα πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, αναγκάζοντας τον Μπούργος να τον αντικαταστήσει στο 23′!

Γκολ: 82′ Γκογκολασβίλι – 45′, 90+3′ Γκρέι

Κίτρινες: 17′ Εμπακατά, 18′ Ντιόπ, 33′ Μαζικού, 81΄ Πίρσμαν, 89′ Νταμπό

Κόκκινη: –

ΓΚΟΜΕΛ (Βλάντιμιρ Νεβίνσκι): Καβαλέου, Γιούρι, Σόκολ, Άφι, Κουτσίνσκι, Κόστροβ (88′ Σοφπέλ), Μπάγκα, Αντεολά (80′ Ποταπένκο), Ανουφρίεβ (69′ Καζλούσκι), Σέντκο (88′ Γερμάκοβιτς), Μάκας (80′ Γκογκολασβίλι).

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (46′ Οντουμπάγιο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (46′ Πίρσμαν), Ντιόπ (21′ Νταμπό), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Καμάτσο (83′ Ιτούρμπε), Πάλμα (83′ Χατζηιωάννου), Γκρέι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γκόμελ – Άρης 1-2: Το «χρέος» του με «μαγικό» Γκρέι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!