Η ΑΕΚ έπαιξε ξανά με τη φωτιά και ξανακάηκε! – «Έμφραγμα» στο 90+4′ και 2-2 με Πανσερραϊκό! (vids)

Απίστευτη εξέλιξη στις Σέρρες, με την ΑΕΚ να είναι ανώτερη σε όλο το ματς με τον Πανσερραϊκό, το οποίο όμως δεν καθάρισε κι έτσι πλήρωσε ακριβά με ισοφάριση (2-2) στην εκπνοή!

Η ΑΕΚ δεν καθάρισε για μία ακόμη φορά ένα ματς και το πλήρωσε ξανά. Η ομάδα του Αλμέιδα είχε πάμπολες ευκαιρίες (μέχρι και δοκάρι με τον Ζίνι στο 90+2′) για καθαρίσει το ματς στις Σέρρες από νωρίς, δεν το έκανε και ο Πανσερραϊκός την τιμώρησε σκληρά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων (2-2)!

Δείτε εδώ τα γκολ και τις φάσεις του αγώνα

Η Ένωση προηγήθηκε δύο φορές (16′ Ρότα, 45′ Λιβάι Γκαρσία), όμως αμφότερες ισοφαρίστηκε, καθώς για μία ακόμη φορά η άμυνά της την πρόδωσε. Μοιραίος στη δεύτερη ισοφάριση ο τερματοφύλακας Αθανασιάδης που έκανε τραγικό λάθος, το οποίο εκμεταλλεύθηκε ο Θυμιάνης για να γράψει το τελικό 2-2. Μάλιστα ο αμυντικός των Σερρών ήταν εκείνος που είχε πετύχει και το 1-1 για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.

Α, ναι. Σημειώστε κιόλας ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν αγωνίστηκαν για ένα ημίωρο με παίκτη λιγότερο, καθώς από το 64′ είχαν χάσει τον Εμίλ Μπέργκστρομ με απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα.

Στους 32 βαθμούς οι κιτρινόμαυροι μετά την 5η ισοπαλία της σε 15η αγωνιστικές στη Super League, ενώ ο Πανσερραϊκός έχει πλέον 14 μετά το επίσης 5ο «Χ» που απέσπασε.

Ο Ματίας Αλμέιδα είχε να διαχειριστεί οκτώ απουσίες με την επιστροφή του Γαλανόπουλου στο βασικό σχήμα να είναι το σημείο αναφοράς.  μέσα και ο Γιόνσον. Αντιθέτως εκτός έμεινε ο Ζίνι, καθώς η παρουσία του στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό δεν ικανοποίησε τον Αργεντινό τεχνικό ο οποίος άφησε στον πάγκο για λόγους ξεκούρασης του Μάνταλο-Σιμάνσκι.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε μεν ξεκάθαρα την υπεροχή, ωστόσο δεν δημιούργησε τόσες πολλές ευκαιρίες. Αυτές όμως που έφτιαξε τις αξιοποίησε. Έτσι και γκολ πέτυχε νωρίς και αντέδρασε άμεσα στην ισοφάριση των Σερρών, παίρνοντας ξανά προβάδισμα προτού κλείσει το ημίχρονο.

Η Ένωση έκανε το 1-0 στο 16′, μόλις στη 2η καλή στιγμή της στο ματς, με τη φάση να αρχίζει από εξαιρετική ενέργεια του Τσούμπερ που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του στο πρώτο 45λεπτο. Ο αυστριακός δεν έπεσε στο μαρκάρισμα του αντιπάλους του, σούταρε δυνατά και κατόπιν, μετά την προσωρινή απόκρουση του Κατσίκα, στη φάση για το ριμπάουντ, μπήκαν τρεις παίκτες της ΑΕΚ.

Δεν σκόραρε ο Λιβάι, δεν σκόραρε ο Ελίασον, σκόραρε όμως ο Ρότα που είχε ανεβεί ωραία ως ένας ακόμη επιθετικός.

Ακολούθησαν δύο καλές φάσεις, μία για κάθε ομάδα (22′ Τσούμπαρ, 26′ Άλεξιτς), ενώ στο 33′ ο Θυμιάνης «φλέρταρε» με την κόκκινη κάρτα σηκώνοντας πολύ ψηλά το πόδι του σε μαρκάρισμα στον Λιβάι.

Η ισοφάριση για τον Πανσερραϊκό ήρθε στο 39′ (σέντρα με το αριστερό από δεξιά του Μούργου, κεφαλιά του Θυμάνη και 1-1) μετά από μία ακόμη ολιγωρία του Μουκουντί. Όπως όμως είπαμε η ΑΕΚ δεν πήγε στα αποδυτήρια με την ισοπαλία, αλλά με προβάδισμα.

Η ομάδα του Αλμέιδα ανέβασε την πίεσή της και μέσα σε έξι λεπτά (45′) έγινε το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα της ΑΕΚ ήταν ακόμη καλύτερη, έστω κι αν δεν ήρθε άλλο γκολ. Ο Αλμέιδα φρέσκαρε την ομάδα του από νωρίς (Σιμάνσκι αντί Γιόνσον στο 46′ και Μάνταλος αντί Γαλανόπουλου στο 60′), με την Ένωση να είναι πιο κινητική και πιεστική και να οργανώνει καλύτερα τις επιθέσεις της σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Στο 63′ είχαμε την καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους μετά από μια ωραία συνεργασία των Γκαρσία, Τσούμπερ, Ελίασον και Ρότα, ενώ στο 64′ ο Πανσερραϊκός έμεινε με 10 παίκτες. Ο Λιβάι Γκαρσία έμπαινε προς την περιοχή σε τετ α τετ, ο Μπέργκστρεμ τον ανέτρεψε και ο Σιδηρόπουλος έδειξε σωστά την κόκκινη κάρτα.

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν τη «μερίδα του λέοντος» στην κατοχή της μπάλας, με την Ένωση να προσπαθεί για ένα ακόμη γκολ χωρίς όμως να «καίγεται» κιόλας, τον Πανσερραϊκό να αμύνεται και τον ρυθμό να πέφτει όσο η ώρα περνούσε.

Οι παίκτες του Αλμέιδα πέταξαν στα σκουπίδια τόσο τη μεγάλη στιγμή με τον Ελίασον (87′) όσο και τ δοκάρι με τον Ζϊνι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Αντιθέτως, εκείνοι του Γκαρσία αφού… προειδοποίησαν επίσης με δοκάρι ένα λεπτό αργότερα (90+3′ Τόμας), τιμώρησαν την αντίπαλό τους στο 90+4′ με τον Θυμιάνη που εκμεταλλεύθηκε τη «γκέλα» του τερματοφύλακα Αθανασιάδη.

Να αναφέρουμε ότι αν ο Πανσερραϊκός δεν σκόραρε, τότε εκτός απροόπτου θα είχαμε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, καθώς ο Αθανασιάδης μετά το λάθος που έκανε κράτησε από τη μέση παρατεταμένα τον Γκοτζαμανίδη ώστε να μην σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Τελικά δεν χειάστηκε αφού τη «δουλειά» την έκανε ο Θυμιάνης.

• Σκόρερ: 39′, 90+4′ Θυμιάνης – 16′ Ρότα, 45′ Λιβάι Γκαρσία
  • Κόκκινη: 64΄ Μπέργκστρεμ
  • Κίτρινες: Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Θυμιάνης, Σοφιανός, Ντανκερλούι – Γαλανόπουλος, Μουκουντί, Τσούμπερ, Μάνταλος
  • Διαιτητής: Σιδηρόπουλος
  • Βοηθοί: Φωτόπουλος, Δ. Βεργέτης, Τέταρτος: Τσακαλίδης
  • VAR: Διαμαντόπουλος, Πετρόπουλος

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας – Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Ντάνκερλουι – Ουεντραόγκο, Μορέιρα (80’ Οικονόμου) – Σοφιανός (58’ Τομάς), Χατζηστραβός (65’ Γκοτζαμανίδης), Μούργος (80’ Μπαΐροβιτς)- Άλεξιτς.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί (78’ Μήτογλου), Χατζισαφί – Γαλανόπουλος (60’ Μάνταλος), Γιόνσον (46’ Σιμάνσκι) – Ελίασον, Τσούμπερ (78’ Ζίνι), Γκατσίνοβιτς – Γκαρσία

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η ΑΕΚ έπαιξε ξανά με τη φωτιά και ξανακάηκε! – «Έμφραγμα» στο 90+4′ και 2-2 με Πανσερραϊκό! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.