Η ΑΕΚ γιόρτασε τα 100 της χρόνια με εύκολη νίκη, 2-0 τον Άρη (vid)

Η ΑΕΚ γιόρτασε τα 100 της χρόνια επιστρέφοντας στην κορυφή έστω προσωρινά με τη νίκη 2-0 επί του Άρη! Δυο γκολ ο Πόνσε

Η ΑΕΚ έστω και προσωρινά πέρασε στην πρώτη θέση της Super League. Στο +2 από τον ΠΑΟΚ που όμως έχει παιχνίδι λιγότερο και στο +1 από τον Παναθηναϊκό, που είχε νικήσει πριν τη Λαμία. Έτσι, η Ένωση γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 100 χρόνια από την ίδρυση της (13 Απριλίου 1924).

Εύκολη νίκη 2-0 επί του Άρη. Και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο μέσα σε ένα 5λεπτο, ο Έκι Πόνσε. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για τους νικητές. Μετά από καιρό, η ΑΕΚ εμφανίστηκε φρέσκια. Χωρίς πολλές φάσεις, αλλά με κίνηση και πρέσινγκ. Στο πρώτο ημίχρονο γιατί στο δεύτερο κατέβασε στροφές. Αλλά δεν είχε και ανάγκη, γιατί ο Άρης δεν έκανε επιθετικά σχεδόν τίποτα.

Πάντως, για τους γηπεδούχους αυτό ήταν το ζητούμενο. Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και την ισοπαλία από τον ΠΑΟΚ, αυτό ήθελε κυρίως ο Αλμέιδα. Τη νίκη.

Τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν σχεδόν απόλυτα κυρίαρχος. Με την μπάλα στα πόδια των παικτών της βρήκε δύο γκολ πριν το τέταρτο. Ο Πόνσε στο 9′ εκμεταλλεύτηκε τη συνεργασία Χατζισαφί, Γιόνσον και το παράλληλο γύρισμα του πρώτου. Με προβολή το 1-0.

Πέντε λεπτά μετά, φάουλ του Ελίασον στην πορεία της μπάλας ο Πόνσε, η μπάλα στο γόνατό του και στην αριστερή γωνία. Η ΑΕΚ έριξε ρυθμούς μια και μπορούσε. Ο Άρης το μόνο που έκανε ήταν ένα καλό σουτ του Σαβάεριο στο 16′, έπεσε δύσκολα ο Αθανασιάδης και έδιωξε. Καλή φάση για την ΑΕΚ στο 30′. Πάσα του Χατζισαφί, ο Γκατσίνοβιτς αδύναμο σουτ μόνος του, μπλόκαρε ο Κούεστα.

Γύρισμα του Ελίασον στο 45′, ο Πόνσε κοντά στο χατ τρικ, έπεσε ο Ρόουζ στα πόδια του για να γλιτώσει το γκολ.

Διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο έκανε διαχείριση. Στο 5λεπτο 55′-59′ έκανε τρεις φάσεις αλλά δεν βρήκε γκολ. Σουτ του Τσούμπερ, έπεσε και έδιωξε ο Κουέστα στο 55′. Στο 57′ κεφαλιά του Βίντα λίγο άουτ ενώ ωραίο σουτ του Ελίασον δεν μπήκε στο 59′.

Ο Μάντζιος προσπάθησε με αλλαγές να φρεσκάρει την ομάδα του. Πέρα από ορισμένες κινήσεις όμως του Μανού Γκαρθία δεν βρήκε κάτι. Ακόμα και 4-4-2 έπαιξε για λίγο.

Η ΑΕΚ το πιο σημαντικό ήταν πως βρήκε κίνηση με τον Πινέδα στον άξονα. Φάνηκε πως το Σιμάνσκι, Γιόνσον δεν ήταν λειτουργικό. Ο μεξικάνος με τον τρόπο που παίζει και το διασκελισμό του, φέρνει το αναπάντεχο.

Εύκολη νίκη για την ομάδα του Αλμέιδα.

• ΓΚΟΛ: Πόνσε 9′, 14′
  • Κόκκινες: –
  • Κίτρινες: Κάλενς, Γκατσίνοβιτς/ Βερστράτε, Σαβέριο, Μπράμπετς, Φατόρε, Οντουμπάτζο
  • Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
  • Βοηθοί: Μεϊντάνας (Αχαίας), Φωτόπουλος (Αθηνών)
  • VAR:  Μπλανκ (Ολλανδία)

ΑΕΚ (Αλμέιδα):  Αθανασιάδης, Ρότα, Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Γιόνσον, Πινέδα (76′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (68′ Λιούμπισιτς) , Ελίασον (76′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (68′ Αραούχο), Πόνσε (84′ Φερνάντες).

Άρης (Μάντζιος):  Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ρόουζ, Μοντόγια (46′ Φατόρε), Βερστράτε, Ζουλ (46′ Νταρίντα), Φετφατζίδης (63′ Γκαρθία), Παναγίδης, Σαβέριο (63′ Μορόν), Ανσαριφάρντ (75′ Βέλεθ).

ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η ΑΕΚ γιόρτασε τα 100 της χρόνια με εύκολη νίκη, 2-0 τον Άρη (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).