Η ΑΕΚ γύρισε το ματς με τις αλλαγές και γκολ από στημένες φάσεις

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε να χάνει 1-2 στο ημίχρονο, γύρισε το ματς με τον ΠΑΣ από το 69' και μετά χάρη στις αλλαγές και γκολ από στημένες φάσεις

Η ΑΕΚ έπρεπε να κάνει το απλό. Να νικήσει τον ΠΑΣ Γιάννινα για να μείνει σίγουρα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στη Stoiximan Super League μετά και το τέλος της 25ης αγωνιστικής. Το ματς είχε πολλές εικόνες, ανατροπές, η ομάδα του Αλμέιδα ααγχήθηκε αλλά τα κατάφερε από 1-2 να νικήσει 4-2. Τα κατάφερε γιατί βρήκε τρία γκολ σε 11 λεπτά από στημένες φάσεις. Η Ένωση κέρδισε επίσης γιατί μετά από καιρό οι αλλαγές ήταν κομβικές. Μάνταλος, Γιόνσον και Λιούμπισιτς που μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν άλλη πνοή. Ο Πόνσε που μπήκε στο ημίχρονο αντί του Γκαρσία έδωσε 2 γκολ. Τι άλλο να κάνει ο Αργεντίνος φορ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, έκανε εκπληκτικό 20λεπτο. Από τα καλύτερα διαστήματα της φέτος στο πρωτάθλημα. Στο 5′ ο Τσούμπερ μέσα από την περιοχή αστόχησε με κεραυνό αλλά δέκα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ ο Σιμάνσκι. Κούρσα και ασίστ του Άμραμπατ, πάσα στον πολωνό που με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Στο 18′ ο Γκαρσία με φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Και μετά η ΑΕΚ κάθισε. Ο ΠΑΣ βρήκε την ευκαιρία και πήρε λίγο την μπάλα. Και μάλιστα βρήκε και το γκολ στην πρώτη του ευκαιρία. Φάουλ του Τσαούση από τα αριστερά, κεφαλιά πάσα του Τζίμα, μόνος του ο Σομοτσίνσκι από αριστερά και 1-1 στο 35′. Η ΑΕΚ κάτι πήγε να κάνει με μια κεφαλιά του Σιντιμπέ στο 38′ αλλά πάνω από τα δοκάρια.

Ο ΠΑΣ υπενθύμισε στους γηπεδούχους πως όποιος δεν είναι σοβαρός στο ποδόσφαιρο μπορεί να δεχθεί κι άλλο γκολ. Και αυτό έγινε στο 44′ όταν ο Τσούμπερ έκανε ένα αβίαστο και τραγικό λάθος έξω από την περιοχή, ο Λεό βρήκε τον Τζίμα κι αυτός από την ίδια θέση με τον συμπαίκτη του στο 1-1, έκανε το 1-2 στο 44′. Πάλι από αριστερά το δέχθηκε το γκολ η Ένωση. Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα.

AEK: Το γύρισε με γκολ από στημένες φάσεις

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση φαινόταν μπερδεμένη. Χωρίς να κάνει πολλές φάσεις, ήταν γύρω από την περιοχή του Σούλη αλλά δεν έκανε και τελικές. Κομβικό σημείο το 57′, με τον Αλμέιδα να περνάει στο ματς την τριάδα των Γιόνσον, Λιούμπισιτς, Μάνταλου. Έδωσαν πνοή και όρεξη σαν εκείνη που είχε η γηπεδούχος στο πρώτο 20λεπτο. Και με τον Πινέδα να πηγαίνει δεξί μπακ και πάλι.

Η κεφαλιά του Μάνταλου στο 62′ δεν βρήκε στόχο αλλά στη συνέχεια ο διεθνής άσος ανέλαβε να σερβίρει. Στο 69′ από δικό του φάουλ κάνει γκολ με κεφαλιά ο Πόνσε, το ίδιο και στο 79′ όταν μπήκε στη φάση και ο Λιούμπισιτς. Ο κροάτης είχε προλάβει να επαναφέρει την κανονικότητα στη Νέα Φιλαδέλφεια με το 3-2. Κόρνερ του Ελίασον, κεφαλιά-πάσα του Χατζισαφί και προβολή του Λιούμπισιτς.

Η ομάδα του Αλμέιδα τα χρειάστηκε, μέχρι και το 2-2 έμοιαζε μπουκωμένη και χωρίς ιδέες, είχε μείνει στο πρώτο 20λεπτο. Έκανε όμως και πάλι ένα εντυπωσιακό 20λεπτο από το 65′ έως και το 85′ και γύρισε το 1-2 σε 4-2.

• Γκολ: Σιμάνσκι 15′, Πόνσε 69′, 79′, Λιούμπισιτς 74′ / Σομποτσίνσκι 35′, Τζίμας 44′
  • Κόκκινες: –
  • Κίτρινες: Τζίμας, Μέτε, Σούλης, Σόρια, Μπεγκάλα.
  • Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
  • Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθήνας), Δ. Βεργέτης (Αργολίδας)
  • VAR: Χ. Βεργέτης (Αρκαδίας)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (57′ Λιούμπισιτς), Πήλιος (78′ Μήτογλου), Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57′ Γιόνσον), Πινέδα, Τσούμπερ (57′ Μάνταλος) Άμραμπατ, Ελίασον, Γκαρσία (46′ Πόνσε).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Σόρια, Τσαούσης, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Λιάσος, Μέτε (64′ Τούτου), Τζίνο (84′ Μπεγκάλα), Ροζάλες (75′ Κόντε), Τζίμας (75′ Πανάγου), (Λεό (84′ Κύρκος).

Interwetten, με πρόγραμμα επιβράβευσης*! 21+ (*Ισχύουν Όροι&Προϋποθέσεις)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η ΑΕΚ γύρισε το ματς με τις αλλαγές και γκολ από στημένες φάσεις», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).