Η ΑΕΚ ήταν κυνική με Πόνσε, Λιβάι και αυτογκόλ

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα τον Αστέρα Τρίπολης με δύο αυτογκόλ και από ένα τέρμα των φορ της Πόνσε και Λιβάι Γκαρσία

Η ΑΕΚ την έκανε τη δουλειά της. Ξανά, όπως στο Περιστέρι αλλά και με τον ΟΦΗ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Και πάει να παίξει με τον ΠΑΟΚ το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής (11/2) της Stoiximan Super League έχοντας το μάξιμουμ των 9 βαθμών στα τελευταία 3 ματς.

Η ΑΕΚ για να κάνει τη δουλειά της είχε τα συστατικά των τελευταίων αγώνων. Δηλαδή πάνω απ΄όλα τον Εσέκιελ Πόνσε. Ο Αργεντίνος κάνει την κίνηση για το πρώτο αυτογκόλ και σκοράρει το δεύτερο γκολ. Ο Πόνσε έχει 6 γκολ στα τελευταία 3 ματς και πλέον έχει βρει και δρόμο προς τα δίχτυα αλλά και αυτοπεποίθηση.

Φυσικά και το tip του αγώνα είναι τα 2 αυτογκόλ του Τζουγκάνοβιτς που βρέθηκε τη λάθος στιγμή στο λάθος μέρος για να γίνει αυτό. Το 4-1 το έκανε ο Λιβάι Γκαρσία για να προσθέσει κι άλλο γκολ στην ακόμα μια επιστροφή του φέτος από τα πιτς. Έχει ήδη 4 διαστήματα τραυματισμών φέτος και φυσικά ο Αλμέιδα ελπίζει πως αυτό θα είναι το τελευταίο.

ΑΕΚ: Ήταν κυνική

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τόσες φάσεις αλλά είχε γκολ. Σχεδόν ότι έκαναν οι παίκτες της ΑΕΚ κατέληγε στα δίχτυα. Φυσικά για αυτό υπαίτιος κυρίως ήταν ο Τζουγκάνοβιτς με τα δύο αυτογκόλ του. Μέχρι το πρώτο 25λεπτο, η ΑΕΚ προσπαθούσε με σουτ έξω από την περιοχή να σκοράρει. Από αυτά καλύτερο ήταν στο 5′ του Ελίασον που έδιωξε ο Γραμματικάκης. Στο 11′ ο Λύρατζης επίσης με σουτ έξω από την περιοχή λίγο έλειψε να σκοράρει, λίγο άουτ πήγε η μπάλα.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 27′ όταν μετά από κόρνερ ο Τζουγκάνοβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-0 με αυτογκόλ. Στο επόμενο λεπτό, ο Πόνσε με εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε το 2-0. Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα τριών γκολ στο 43′, όταν την παράλληλη πάσα του Ελίασον πρόλαβε και πάλι ο Τζουγκάνοβιτς αλλά την έστειλε στη δεξιά γωνία.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαρτόλο έκανε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Τζουγκάνοβιτς, όταν η κεφαλιά του βρήκε στο χέρι του Μήτογλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ απλά προσπαθούσε να κρατήσει το ρυθμό, ο Αστέρας είχε λίγο παραπάνω την μπάλα αλλά δεν μπορούσε να κάνει και πολλά. Το τέμπο το άλλαξε ο Λιβάι Γκαρσία με το που μπήκε. Σαρωτικός. Έχασε το άχαστο σε κενή εστία στο 71′, χάνει τετ α τετ στο 74′ με κακό πλασέ. Κάνει γκολ όμως στο 76′ από κάθετη του Μάνταλου.

Ο Μιριτέλο στο 90′ με ακόμα ένα γκολ φέτος έκλεισε το σκορ. Χορταστικό ματς με περισσότερα γκολ από φάσεις.

• Γκολ: Τζουγκάνοβιτς (αυτ.) 27′, 43′, Πόνσε 28′, Γκαρσία 76’/ Μπαρτόλο (πεν.) 45+3′
  • Κόκκινες: –
  • Κίτρινες: Τζουγκάνοβιτς, Γκος, Μπαρτόλο
  • Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
  • Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Στάικος (Λάρισας)
  • VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Πήλιος, Μήτογλου, Κάλενς, Μάνταλος (78′ Λιούμπισιτς), Πινέδα (78′ Γαλανόπουλος), Άμραμπατ (66′ Φερνάντες), Ελίασον, Πόνσε (66′ Γκαρσία), Τσούμπερ (72′ Αραούχο).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Λύρατζης (50′ Άλβαρες), Γκος (65′ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι (79′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46′ Ζουγλής), Κρέσπι, Καλτσάς (65′ Σίτο), Μιριτέλο.

Η ΕΥΡΩΠΗ ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΑΛΑ ΣΤΗΝ INTERWETTEN! 21+

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η ΑΕΚ ήταν κυνική με Πόνσε, Λιβάι και αυτογκόλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).