Η Ελλάδα πέταξε ένα ημίχρονο στην Κύπρο και το πλήρωσε – Κλοπή από VAR (vids)

Πλήρωσε τις αμυντικές τις αδυναμίες η Ελλάδα στη Λάρνακα κόντρα στην Κύπρο (1-0) - Έβαλε... φωτιά στους πάγκους η ακύρωση του γκολ του Φούντα

Με ένα ημίχρονο στον κάλαθο των αχρήστων και χτυπητές αμυντικές αδυναμίες, το 5 στα 5 έκανε φτερά για την Ελλάδα (1-0 η Κύπρος στη Λάρνακα).

Χάρη σε ένα γκολ του Τζιωνή (18΄), η Ελλάδα γνώρισε την πρώτη της ήττα στον όμιλο του UEFA Nations League από την Κύπρο (1-0), η οποία ναι μεν δεν την πληγώνει, αλλά κατέδειξε αδυναμίες στο ανασταλτικό κομμάτι.

Το πρώτο αναγνωριστικό τέταρτο (1΄- 15΄), με μοναδική φάση την κεφαλιά του Δουβίκα (4΄), διαδέχτηκε ένα ξέφρενο δεκάλεπτο (15΄- 24΄). Οι παίκτες του Τιμούρ Κετσμπάγια διάβασαν τις αδυναμίες στην αριστερή πλευρά της άμυνας (Χατζηδιάκος – Τσιμίκας) και με κάθετες μπαλιές επιχείρησαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Βλαχοδήμου.

Στο 17’, ο  Σωτηρίου βρήκε μέσα στην περιοχή τον Λοΐζου, αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε άουτ. Δευτερόλεπτα αργότερα όμως, ο Μαρίνος Τζιωνής δεν λάθεψε.

Νέα αδράνεια της άμυνας, ο Κάστανος βρήκε τον Τζιωνή στην πλάτη του Μαυροπάνου και η εστία του Βλαχοδήμου παραβιάστηκε μετά από οκτώ ματς.

Η Εθνική αντέδρασε, με τη σημαντικότερη ευκαιρία που δημιούργησε στο πρώτο 45λεπτο, χωρίς όμως να ισοφαρίσει. Στο 21ο λεπτό, ο Μπάλντοκ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Πέλκα, αλλά το εξ επαφής πλασέ του απέκρουσε ο Παναγή.

Η οπισθοφυλακή της Ελλάδας συνέχιζε να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο Βλαχοδήμος κράτησε το σκορ στο 1-0 με μια απόκρουση σε τετ α τετ με τον Σωτηρίου (24΄).

Άλλη εικόνα, ίδιο αποτέλεσμα

Με την εθνική να μην μπορεί να διασπάσει την άμυνα των Κυπρίων, ο Πογέτ προχώρησε σε αλλαγές πριν τη συμπλήρωσε μιας ώρας αγώνα. Τρεις κινήσεις που έδωσαν επιθετικότητα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στο 63΄, ο Φούντας, που πήρε τη θέση του Δουβίκα που αγωνίστηκε βασικός, εξαπέλυσε έναν κεραυνό εκτός περιοχής, αλλά ο Παναγή με τη συνδρομή του δοκαριού απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 72΄, η έτερη αλλαγή του Γκουστάβο Πογέτ, Ιωαννίδης, δημιούργησε από το μηδέν φάση. Η πίεση ψηλά τον έφερε τετ α τετ με τον Παναγή, ο οποίος αναδείχθηκε και πάλι νικητής με εξαιρετική απόκρουση.

Στο 88΄, οι φιλοξενούμενοι είδαν το γκολ τους να ακυρώνεται από τον διαιτητή της αναμέτρησης Κουλμπάκοφ, τον βοηθό, αλλά και το VAR, για αντικανονική θέση του Μπουχαλάκη στο σουτ του Φούντα. Απόφαση που προκάλεσε τις αντιδράσεις του Πογέτ και των συνεργατών του.

Παρά τη σαφώς βελτιωμένη εικόνα συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα δεν μπόρεσε να αλλάξει τη μοίρα του ματς.

Κύπρος – Ελλάδα 1-0: Η καρτέλα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 18΄ Τζιωνής

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια, 4-3-3): Παναγή, Ιωάννου (76΄ Αντωνιάδης), Κατελάρης, Κυριάκου, Σωτηρίου (75΄ Κακουλλής), Ρομπέρζ, Λοΐζου (58΄ Χαραλάμπους), Αρτυματάς, Ανδρέου, Κάστανος (75΄ Γκόγκιτς), Τζιωνής

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ, 4-2-3-1): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Σιώπης (46΄ Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης (77′  Χατζηγιοβάνης), Μασούρας, Πέλκας (77΄ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (58΄ Ιωαννίδης), Δουβίκας (46′ Φούντας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η Ελλάδα πέταξε ένα ημίχρονο στην Κύπρο και το πλήρωσε – Κλοπή από VAR (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.