Η Κηφισιά δεν τα παρατά – Ζωντανή με ανατροπή στο Περιστέρι!

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση, νίκησε με 2-1 τον Ατρόμητο και ελπίζει.

Μετά την ήττα-σοκ στον τελικό με τον Παναιτωλικό, έβγαλε αντίδραση. Η Κηφισιά έκανε μεγάλο διπλό στο Περιστέρι και μάλιστα με ανατροπή. Ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, αλλά εκείνη πανηγύρισε το τρίποντο με 1-2.

Το είχε μεγάλη ανάγκη για να παραμείνει ζωντανή στη μάχη της παραμονής και το κατάφερε. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου εξακολουθεί να είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ωστόσο, έχει πια στο -1 τον Βόλο, ενώ διατηρεί το -2 από τον Παναιτωλικό.

Για πρώτη φορά μετά από 20 παιχνίδια έχασε ο Ατρόμητος, ενώ είχε πάει στο ημίχρονο με υπέρ του σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν αόρατοι στο δεύτερο 45λεπτο και κάπως έτσι ήρθε και η ήττα.

Το ματς

Κάκιστο ήταν το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ένα λάθος έκανε τη διαφορά. Ο Τσάπαν έχει δείξει από την αρχή της σεζόν πως δεν είναι παίκτης αυτού του επιπέδου. Η Κηφισιά έχει πληρώσει ουκ ολίγες απερισκεψίες του και λίγο έλειψε να της κοστίσει μία ακόμη.

Στο 16′ στην ουσία έκανε ασίστ ο Κροάτης και ο Αγκιμπού Καμαρά είπε «ευχαριστώ» και σκόραρε. Ο δανεικός από τον Ολυμπιακό μεσοεπιθετικός ήταν σε αρκετά καλή μέρα και δημιούργησε προβλήματα και στην πορεία στους φιλοξενούμενους.

Εκείνοι χρειάστηκαν χρόνο για να συνέλθουν. Για την ακρίβεια έως το φινάλε του πρώτου μέρους δεν είχαν καμία ευκαιρία. Τρεις τελικές κατέγραψε η στατιστική, αλλά ουσιαστικά δεν έγινε τίποτα το ιδιαίτερο.

Αντιθέτως, η Κηφισιά βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο αλλαγμένη. Ήταν τέτοια η διαφορά στην εικόνα της που το καταλάβαινε κανείς και με μία απλή ματιά στη στατιστική. Έφτασε τις έντεκα τελικές και εξ αυτών οι επτά ήταν στον στόχο.

Από ένα φάουλ του Πρίτσα στο 64′ ο Σναϊντερλέν ισοφάρισε με κεφαλιά και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ματέους Σάντος έκανε την ανατροπή. Κέρδισε κατά κράτος στον αέρα τον Ασεβέδο και έφερε τούμπα το παιχνίδι.

Έχοντας πια χώρους η Κηφισιά μπορούσε σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις να βρει και τρίτο γκολ με τον Μπιφουμά. Για ένα ακόμη ματς τα τελειώματά του ήταν κάκιστα, αλλά η ομάδα του δεν το πλήρωσε. Δέχτηκε πίεση, αλλά όχι την ισοφάριση και πανηγύρισε έτσι ένα πολύτιμο τρίποντο.

Ατρόμητος – Κηφισιά 1-2

Σκόρερ: 16′ Καμαρά – 64′ Σναϊντερλέν, 68′ Ματέους Σάντος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Τριμμάτης (67’ Τσακμάκης), Ασεβέδο (73’ Κιβρακίδης), Τζαβέλλας, Αθανασίου, Έντερ, Κούντε, Βαλένσια, Καμαρά, Βρακάς (62’ Βρακάς), Αντζιέλσκι (62’ Βέργος).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Νικοπολίδης, Τσανάτζια (58’ Μπιφουμά), Τσάπαν, Βαφέας, Μιλίτσεβιτς, Σολόα, Σναϊντερλάν, Μενέντες (46’ Κλωναρίδης), Πρίτσας (82’ Τετέι), Μπαρμπόσα (75’ Γκόμπελιτς), Οζέγκοβιτς (82’ Γιόβαντσιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η Κηφισιά δεν τα παρατά – Ζωντανή με ανατροπή στο Περιστέρι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.