Η Ολλανδία διέλυσε με 3-0 την «αγνώριστη» Ελλάδα

Η Ολλανδία διέλυσε εύκολα την Ελλάδα με 3-0 και κρίνει την υπόθεση «δεύτερη θέση».

Η Ολλανδία έκανε «πάρτι» κόντρα στην Ελλάδα και επικράτησε με 3-0 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2024.

Οι Oranje δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου και ανέλαβαν ρόλο «ρυθμιστή» αναφορικά με τη δεύτερη θέση και το εισιτήριο για τους ομίλους, αφού η Γαλλία έχει ήδη «κλειδώσει» την πρώτη θέση.

Ντε Ρουν, Γκάκπο και Βέγκχορστ, αλλά και ο Ντούμφρις που μοίρασε τρεις ασίστ, υπέγραψαν τη νίκη της ομάδας τους κόντρα στη «γαλανόλευκη».

Ο Γκουστάβο Πογέτ που ξεσήκωσε μεγάλη συζήτηση αφού άφησε Φορτούνη και Κωνσταντέλια να βλέπουν το ματς από τον καναπέ, διατήρησε την ίδια «συνταγή» σε σχέση με το τελευταίο ματς κόντρα στους Γάλλους, τοποθετώντας τον Παυλίδη στην κορυφή της επίθεσης, τον Ρότα στο ένα άκρο της άμυνας και τον Ρέτσο στο κέντρο αυτής, αντί του τιμωρημένου Μαυροπάνου.

Οι παίκτες της Ολλανδίας μπήκαν πολύ δυναμικά, δείχνοντας διάθεση να μην αφήσουν περιθώρια στους αντιπάλους τους. Πήραν άμεσα την κατοχή, με την «γαλανόλευκη» να παλεύει προκειμένου να κρατήσει τις ισορροπίες εντός αγωνιστικού χώρου, ξεκινώντας την πίεση ψηλά.

Ωστόσο, η ομάδα του Πογιέτ πλήρωσε την κακή αμυντική λειτουργία και αδράνεια που έδειξε σε όλα τα γκολ που δέχτηκε. Αρχικά ο αφύλακτος Ντε Ρουν με σουτ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε εύκολα το σκορ, με την Ελλάδα να προσπαθεί να βρει απάντηση τα επόμενα δέκα λεπτά.

Οι Ολλανδοί ωστόσο πήραν μέτρα, είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και άρχισαν να κάνουν ό,τι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Το πρόβλημα τόσο στη μεσαία γραμμή, όσο και αμυντικά ήταν φανερό, πιστοποιώντας το χειρότερο ημίχρονο της Εθνικής επί θητείας του Ουρουγουανού τεχνικού.

Στο 31′ ήταν η σειρά του Γκάκπο να μείνει εντελώς αμαρκάριστος μπροστά από τον Βλαχοδήμο, ο οποίος είχε την ηρεμία να κοντρολάρει και να σουτάρει για το 2-0. Δείγμα της εικόνας του ματς ήταν πως αμέσως μετά ακολούθησε δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα ο Βέγκχορστ και πάλι βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή τριπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Η Εθνική δέχτηκε μέσα σε 39 λεπτά, όσα γκολ δεν είχε δεχτεί στη φάση των προκριματικών σε τρία ματς (2).

Οι γηπεδούχοι έχοντας πάρει ήδη αυτό που θέλουν από τον αγωνιστικό χώρο, κατέβασαν ταχύτητα θέλοντας να κρατήσουν δυνάμεις για την αναμέτρηση κόντρα στην Ιρλανδία που θα διεξαχθεί την Κυριακή (10/9, 21:45).

Χαρακτηριστικό της εικόνας του δεύτερου μέρους, είναι το γεγονός πως απείλησαν μόλις δύο φορές την εστία του Βλαχοδήμου.

Μπορεί η Εθνική Ελλάδας να βρισκόταν με την… πλάτη στον τοίχο, όμως ο Πογέτ αποφάσισε πως δεν πρέπει να κάνει καμία παρέμβαση μέχρι το 70ο λεπτό. Κι εκεί, επέλεξε να περάσει στο ματς δύο αμυντικούς (Κουλιεράκη και Γιαννούλη), ενισχύοντας τη μεσοεπιθετική γραμμή με τον Φούντα.

Τίποτα δεν άλλαξε και το 3-0 κάνει ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για την «γαλανόλευκη», με την πρόκριση ωστόσο να παραμένει ανοιχτή.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (3-4-3): Φλέκεν, Χερτράουντα, Φαν Ντάικ, Ακέ (46’ Ντε Φράι), Ντούμφρις (84’ Ντε Λιχτ), Ντε Ρουν (65’ Ρέιντερς), Ντε Γιονγκ (77’ Φέερμαν), Μπλιντ, Χάκπο (65’ Λανγκ), Σίμονς, Βέγκχορστ.

ΕΛΛΑΔΑ (4-3-3): Βλαχοδήμος, Ρότα (68’ Γιαννούλης), Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Ρέτσος, Σιώπης, Κουρμπέλης (68’ Κουλιεράκης), Μπακασέτας (77’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Μασούρας (68’ Φούντας), Παυλίδης (73’ Γιακουμάκης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η Ολλανδία διέλυσε με 3-0 την «αγνώριστη» Ελλάδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.