Ιωνικός – ΑΕΚ 1-2: Απόδραση με «χρυσή» ανατροπή

Ο Ιωνικός έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, αλλά εκείνη με γκολ του Τσούμπερ στις καθυστερήσεις νίκησε με 2-1.

Ιωνικός – ΑΕΚ: Ματσάρα και στο τέλος «κιτρινόμαυρα» χαμόγελα. Πραγματοποιώντας πολύ μεγάλη ανατροπή στο τέλος, η Ένωση πήρε πολύτιμο τρίποντο με 1-2.

Πριν το ματς θα περίμενε κανείς πως παίζοντας με τον τελευταίο, η φορμαρισμένη ομάδα του Ματίας Αλμέιδα θα είχε εύκολο έργο. Τελικά αυτό δεν αποδείχτηκε. Λαχτάρισε, δεν ήταν τόσο καλή, αλλά στο φινάλε πέτυχε αυτό που ήθελε.

Πήρε μία σημαντική νίκη που της δίνει τη δυνατότητα να μειώσει στον βαθμό από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό πριν το παιχνίδι του με τον ΠΑΟΚ. Έβγαλε αδυναμίες χωρίς τον Λιβάι Γκαρσία η ΑΕΚ, αλλά από τη στιγμή που η νίκη ήρθε, τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα για εκείνη.

Ο Ιωνικός ήταν πολύ καλά στημένος και ο Δημήτρης Σπανός διάβασε εξαιρετικά το ματς. Όσα σκέφτηκε, του βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Ακόμη κι έτσι, όμως, η ήττα δεν αποφεύχθηκε. Για την προσπάθειά τους ίσως άξιζαν κάτι παραπάνω οι Νικαιώτες, αλλά δεν το πήραν. Παραμένουν τελευταίοι με μόλις οκτώ βαθμούς.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά του ματς η ΑΕΚ προσπάθησε να κυριαρχήσει, ο Ιωνικός ήταν πολύ καλά στημένος. Οι παίκτες του μπήκαν με τρομερό πάθος, έμπαιναν δυνατά στις μονομαχίες και «καθάριζαν» αρκετές επιθέσεις πριν φτάσει η μπάλα στην περιοχή τους.

Μεσοεπιθετικά το πλάνο ήταν ξεκάθαρο. Με βαθιές μπαλιές έπρεπε να τροφοδοτηθούν οι Γούλερι και Σεμπά. Στο 10′ απείλησε ο πρώτος, ενώ η άμυνα της Ένωσης αισθάνηκε και τους δύο γενικά. Λογικό από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ανέβαιναν ψηλά για να αναπτυχθούν και έτρωγαν έτσι μπαλιές στην πλάτη της άμυνάς τους.

Για την ΑΕΚ το πλάνο ήταν η μπάλα να πάει κυρίως δεξιά στον Άμραμπατ. Πήρε αρκετές φάσεις πάνω του ο Μαροκινός. Δημιούργησε ρήγματα, κέρδισε κάποια φάουλ και στο 21′ η φάση του Σιμάνσκι ξεκίνησε από εκείνον. Στην αμέσως επόμενη φάση σουτ του Κάνιας τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Όσο περνούσε ο χρόνος, το ματς πήγαινε περισσότερο στα μέτρα του Ιωνικού. Παίζοντας μαζική άμυνα είχε εξουδετερώσει σε μεγάλο βαθμό την Ένωση, ενώ στο 38′ έγινε και το 1-0. Ο Φαντιγκά βρήκε τον Σεμπά και εκείνος από μέσα δεξιά με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Αθανασιάδη. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να έχουν προς το τέλος του μία καλή στιγμή με απευθείας φάουλ του Χατζισαφί.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, όπως τελείωσε το πρώτο, με μία καλή ευκαιρία του Χατζισαφί. Η ΑΕΚ ήταν λογικό σταδιακά να ανεβάσει την απόδοσή της και να πιέσει όσο περισσότερο μπορούσε. Στο 56′ είχε μεγάλη φάση με τον Φαν Βέερτ και τον Χουεσιώτη να αποκρούει έχοντας και τη βοήθεια του δοκαριού.

Μετά το 60′ ο Αλμέιδα ανακάτεψε την τράπουλα. Έριξε Πάολο Φεράντες και Γκατσίνοβιτς στο ματς θεωρώντας πως το βασικό πρόβλημα ήταν η μία έμπνευση της στιγμής που θα δημιουργούσε αμυντική ανισορροπία στον αντίπαλο.

Μπήκαν και οι Μάνταλος και Τσούμπερ στη συνέχεια και με αυτούς ουσιαστικά έπαιξε τα τελευταία του χαρτιά ο Αλμέιδα βλέποντας πως το αμυντικό τείχος του Ιωνικού δεν μπορούσε με τίποτα να διασπαστεί. Στο 75′ Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς συνεργάστηκαν με τον δεύτερο να χάνει μεγάλη ευκαιρία και τρία λεπτά μετά ο Ιωνικός άγγιξε το 2-0 με τον Γούλερι.

Αυτή ήταν και η τελευταία του αντίδραση. Στη συνέχεια κλείστηκε στα καρέ του, έδιωχναν οι παίκτες του όπως μπορούσαν την μπάλα, αλλά αυτό δεν αρκούσε. Από κόρνερ του Φερνάντες στο 82′ ο Βίντα ισοφάρισε νικώντας τον Σεμπά στον αέρα και ακολούθησε σφυροκόπημα.

Στο 87′ ο Χουτεσιώτης είπε «όχι» στον Μάνταλο, στο επόμενο λεπτό απείλησε ο Βίντα και στο 90’+2 έγινε η ανατροπή. Από κάθετη του Μάνταλου ο Τσούμπερ με σουτ στην κίνηση εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έδωσε έτσι «χρυσό» τρίποντο στην ομάδα του.

Ιωνικός – ΑΕΚ 1-2

Σκόρερ: 38′ Σεμπά – 82′ Βίντα, 90’+2 Τσούμπερ

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γούλερι, Σόουζα (50’ Αντούνες), Βαλεριάνος, Κάνιας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάκιτς, Σεμπά, Φαντιγκά (76’ Ρουμπουλάκου).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (62’ Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ (74’ Τσούμπερ), Γιόνσον, Πινέδα (74’ Μάνταλος), Φαν Βέερτ (62’ Φερνάντες), Αραούχο.