Ιωνικός – Ατρόμητος 1-4: Ανατροπή με υπογραφή Κόουλμαν και πάρτι στη Νίκαια για τον Ατρόμητο!

Ο Ατρόμητος έκανε την ανατροπή, σκόραρε τέσσερις φορές και επικράτησε του Ιωνικού στη Νίκαια με 1-4 για την 4η αγωνιστική της Super League 1.

Ιωνικός – Ατρόμητος: Στην 8η συνάντηση τους για την πρώτη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, Ιωνικός και Ατρόμητος τέθηκαν αντιμέτωποι με τους φιλοξενούμενους να κάνουν πάρτι και να επικρατούν με 1-4.

O Κρις Κόουλμαν κατάφερε να βάλει την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του καθώς με τις αλλαγές του στην ανάπαυλα κατάφερε να φέρει την ανατροπή του σκορ και να βγάλει από την δύσκολη θέση στην οποία είχε περιέλθει ο Ατρόμητος μετά το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν σε αυτό το μίνι αθηναϊκό ντέρμπι με στόχο να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στη Super League 1 για τη φετινή σεζόν ενώ στον αντίποδα ο Ατρόμητος αγνοούσε τη γεύση της νίκης από την πρεμιέρα και την αναμέτρηση κόντρα στον ΟΦΗ.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν κυρίως αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να μετράνε η μια την άλλη αλλά και να δείχνουν την διάθεση να τρέξουν χωρίς να κλειστούν, χαρακτηριστικό και των δύο συνόλων.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που επιχείρησαν να δημιουργήσουν περισσότερο με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τους τον Μεντόζα που απείλησε πρώτη φορά στο 8′ με ένα μακρινό σουτ το οποίο κατέληξε λίγο μακριά από την εστία του Γιαννιώτη.

Στη συνέχεια η ομάδα του Κόουλμαν κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και μάλιστα να απειλήσει με τον Κιάταρσον και τον Ροτάριου, όμως ο Χουτεσιώτης φώναξε παρών.

Ιωνικός – Ατρόμητος: Μεντόζα o εκτελεστής!

Την ροή του πρώτου ημιχρόνου όμως έμελλε να ορίσει ο Μεντόζα, με τον Αργεντίνο να κάνει τη διαφορά για τους Νικαιώτες και σαν σε επανάληψη του γκολ του κόντρα στον Ολυμπιακό, έτσι και ενάντια στον Ατρόμητο, σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 38ο λεπτό, βάζοντας φωτιά στις κερκίδες.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Ιωνικός πήγε προηγούμενος στο σκορ στα αποδυτήρια, με τον Δημήτρη Σπανό να μένει ικανοποιημένος από τα όσα έβλεπε μέχρι εκείνη τη στιγμή στον αγωνιστικό χώρο.

Ιωνικός – Ατρόμητος: Ανατροπή μέσα σε δέκα λεπτά!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κόουλμαν να ανακατεύει την τράπουλα κάνοντας τρεις αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι κινήσεις του Ουαλού τεχνικού του βγήκαν στο 100% καθώς οι δύο εκ των τριών δώσαν ασίστ ενώ ο ένας σκόραρε για την ανατροπή μέσα σε δέκα λεπτά.

Αρχικά, στο 53′ ο Κεσχρίντα σκόραρε έπειτα από λάθος υπολογισμό του Χουτεσιώτη ενώ στο 55΄ ολοκληρώθηκε η ανατροπή με τον Φρίντζονσον που πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Ιωνικού έπειτα από την εξαιρετική πάσα του Τζαβίδα.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού, η ψυχρολουσία συνεχίστηκε, όταν ο Ατρόμητος έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και με υποδειγματική αντεπίθεση έβγαλε τον Τζαβίδα μπροστά στον Χουτεσιώτη που αρχικά νίκησε τον νεαρό παίκτη της ομάδας του Περιστερίου αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε και με τον Ρομπάιγ που πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 1-3.

Ο Ατρόμητος ήταν επιβλητικός και στη συνέχεια και θα μπορούσε να κάνει τέσσερα τα τέρματα του εάν δεν είχε υποδειχθεί ορθώς σε οφσάιντ ο Ρομπάιγ που σκόραρε για το 1-4, ένα γκολ που όμως ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR.

Ότι δεν έκανε ο Ρομπάιγ όμως έκανε ο Μάριος Τζαβίδας που συνεργάστηκε άψογα με τον Κλωναρίδη για το 1-4 στο 90+1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ατρομήτου στη Νίκαια.

Η απογοήτευση και η κόπωση κατάβαλλε τους παίκτες του Ιωνικού που δεν μπόρεσε να βρει απάντηση στα τρία γκολ μέσε σε 8 λεπτά από τον Ατρόμητο, με το 1-4 να παραμένει έως το τέλος.

Ιωνικός – Ατρόμητος 1-4:

Σκόρερ: 38′ Μεντόζα, 53′ Κεσχρίντα, 55′ Φρίντζονσον, 61′ Ρομπάιγ, 90+1′ Τζαβίδας

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός, 3-5-2): Χουτεσιώτης, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες (59′ Μίλο), Βαλεριάνος, Μύγας, Μεντόζα (67′ Λοβέρα), Μασάς (87′ Ελευθεριάδης), Άοσμαν, Κάνιας, Μάντζης (59′ Ιωαννίδης)

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν, 4-3-3): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Σουάρεζ, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλεζ (89′ Έρλινγκμαρκ), Κουέν, Μουνίθ (46’Φρίντζονσον), Ροτάριου (46′ Κλωναρίδης), Κιάταρσον (46′ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (84′ Τζοβάρας)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Ατρόμητος 1-4: Ανατροπή με υπογραφή Κόουλμαν και πάρτι στη Νίκαια για τον Ατρόμητο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.