Ιωνικός – Λαμία 2-2: Αυτοκτονία και υποβιβασμός

Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 2-0, αλλά η Λαμία αντέδρασε, ισοφάρισε σε 2-2 και τον έστειλε στη Super League 2.

Ιωνικός – Λαμία: Δράμα και χαμόγελα στο ίδιο ματς! Οι εναλλαγές συναισθημάτων πολλές και το τελικό 2-2 κρατάει στην κατηγορία τους φιλοξενούμενους.

Μπορεί συνολικά στο ματς ο Ιωνικός να ήταν πολύ καλύτερος, μπορεί σε όλη τη διάρκεια της σεζόν να παρουσίασε καλύτερη εικόνα, αλλά τελικά εκείνος αποχαιρετά τη Super League 1. Δύο χρόνια μετά την άνοδό του επιστρέφει στη Super League 2.

Η Λαμία με την εμπειρία της, τη ρέντα, την ποιότητα του Τόσιτς και τις απίθανες καθυστερήσεις από ένα σημείο και μετά παραμένει στην κατηγορία. Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε ούτε φέτος!

Αναμενόμενα κακή η διαιτησία του Διαμαντόπουλου. Μπήκε στο ματς έχοντας συγκεκριμένη στόχευση και τα κατάφερε.

Το ματς

Η Λαμία έκανε την πρώτη φάση του ματς με τον Νούνιες, αλλά ο Ιωνικός ήταν εκείνος που μπήκε γενικά καλύτερα. Έχοντας την ώθηση από την κερκίδα προσπάθησε να πιέσει ψηλά και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ. Στο 9′ ο Μασάς προειδοποίησε, ενώ ακολούθησαν και κάποιες ακόμη τελικές.

Στα μετόπισθεν, όμως, δεν υπήρχε η απαιτούμενη σταθερότητα. Στο 16′ ο Μαρτίνεθ τέσταρε τον Χουτεσιώτη και στο 28′ ο ίδιος παίκτης είχε άλλη μία στιγμή. Το ματς ήταν ανοιχτό, καθώς δύο λεπτά νωρίτερα είχε μία φάση για τους γηπεδούχους και ο Μύγας.

Τελικά το πρώτο γκολ δεν άργησε να μπει. Από κόρνερ του Βαλεριάνου ο Ελευθεριάδης, που έως τότε έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Μέχρι να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί είχε γίνει και το 2-0. Σκόρερ ο Κάνιας με απίστευτο σουτ στην κίνηση στο 37′.

Μοναδική αντίδραση της Λαμίας ήταν ένα μακρινό σουτ του Σιμόν που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Βέβαια, αυτό ήταν απλώς η αρχή για ό,τι θα ακολουθούσε στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί που οι Φθιώτες έβγαλαν καρδιά και επέστρεψαν.

Η είσοδος του Τόσιτς βοήθησε τη Λαμία, ο Ιωνικός δεν μπήκε καλά μετά το ημίχρονο και στο 53′ από το πουθενά έγινε το 2-1 με σκόρερ τον Νούνιες και τον Τσιγκρίνσκι να εκτίθεται από την αρχή έως το τέλος της φάσης. Αυτό δημιούργησε μεγάλο άγχος στους γηπεδούχους και έδωσε σημαντική ώθηση στους φιλοξενούμενους.

Άρχισε να μην πατάει καθόλου καλά ο Ιωνικός. Ο Μιχάλης Γρηγορίου βάζοντας τρίτο στόπερ προσπάθησε κάπως να το διορθώσει αυτό, αλλά πρακτικά εκείνο που έγινε ήταν η ομάδα του να πάει ακόμη πιο πίσω.

Διαπιστώνοντάς το έριξε στο ματς τους Γούλερι και Σεμπά για να χτυπήσει στην κόντρα κι ενώ ακριβώς πριν ο Μάντζης είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία για το 3-1. Τέσσερα λεπτά μετά ο Τόσιτς με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-2. Έχει, πάντως, μερίδιο ευθύνης και ο Χουτεσιώτης τόσο στην αρχική του τοποθέτηση όσο και στο πώς αντέδρασε.

Στη συνέχεια ο Ιωνικός έπαιξε τα ρέστα του. Βγήκε μπροστά, είχε μία ακόμη ευκαιρία με τον Μάντζη και ακολούθησαν τρομερές καθυστερήσεις από τους φιλοξενούμενους. Με το παραμικρό έπεφταν κάτω έχοντας και την ανοχή του Διαμαντόπουλου. Έσπαγαν συνεχώς τον ρυθμό, άγγιξαν το 2-3 με τον Βασιλαντωνόπουλο στις καθυστερήσεις και το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να πανηγυρίζουν.

Ιωνικός – Λαμία 2-2

Σκόρερ: 30′ Ελευθεριάδης, 37′ Κάνιας – 53′ Νούνιες, 72′ Τόσιτς

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Ρομαό (76’ Λοβέρα), Μύγας Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Κάνιας, Φαντιγκά (70′ Γούλερι), Σάκιτς Μασάς (70’ Σεμπά), Ελευθεριάδης (60′ Σόουζα), Μάντζης.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοζέλεφ, Σιμόν, Αμπαντά (46’ Σαραμαντάς) (84’ Βασιλαντωνόπουλος), Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Στάνκο, Νούνιες, Σλίβκα (75’ Μανούσος), Τσιλούλης, Μαρτίνες (46’ Τόσιτς) και Μεντίνα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Λαμία 2-2: Αυτοκτονία και υποβιβασμός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.