Ιωνικός – Παναθηναϊκός 1-1: Με το αριστερό στον δεύτερο γύρο (highlights)

Δείτε τι έγινε στην αναμέτρηση Ιωνικός - Παναθηναϊκός για τη 14η αγωνιστική της Super League 1

Ιωνικός – Παναθηναϊκός 1-1: Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προηγήθηκε και έχασε ευκαιρίες για να κλειδώσει τη νίκη, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν τον βαθμό στο 84′ με γκολ του Άιας Άοσμαν.

Το πρώτο γκολ του Μπερνάρ με την πράσινη φανέλα δεν αρκούσε για να αποτραπεί η πρώτη εκτός έδρας απώλεια και δεύτερη συνολικά, έπειτα από το  1-1 με τον Ολυμπιακό στο «Απ. Νικολαΐδης».

Κατά συνέπεια, η ΑΕΚ μείωσε στους 6 βαθμούς την απόσταση από τον Παναθηναϊκό, τη στιγμή που ο Ιωνικός αποκτούσε συγκάτοικο στην τελευταία θέση (έπιασε τον Λεβαδειακό), ελπίζοντας σε ένα καλύτερο μέλλον.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τον Άντραζ Σπόραρ, ενώ ο Γιώργος Βαγιαννίδης πραγματοποίησε την πρώτη του συμμετοχή ως βασικός στη Super League μετά τις 16/2/2020 και το ντεμπούτο του κόντρα στον Παναιτωλικό.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν σημαντικές απουσίες, όμως, εκείνη του Ιβάν Γιοβάνοβιτς φάνηκε ανεπηρέαστη στο α’ ημίχρονο.

Η πρώτη τελική ανήκε στον Ιωνικό. Ο Άιας Άοσμαν βρήκε χώρο εκτός περιοχής, σούταρε δύνατα και έστειλε την μπάλα άουτ. Το ρολόι έδειχνε το 8′.

Ελάχιστα λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 14′, ο πολύ καλός σήμερα Φώτης Ιωαννίδης κατέβασε ιδανικά την μπάλα, απέφυγε τον Αλεξίς Ρομαό, πάτησε περιοχή, έπιασε το σουτ, ο Λευτέρης Χουτεσιώτης απομάκρυνε προσωρινά και ο Μπερνάρ δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το πρώτο του γκολ με τον Παναθηναϊκό.

Προτού καλά-καλά κοπάσουν οι «πράσινοι» πανηγυρισμοί, ο Μπερνάρ γύρισε την μπάλα από αριστερά και ο Σεμπαστιάν Παλάσιος την έστειλε στο αριστερό δοκάρι με σουτ.

Συγκεντρωμένος και πολύ ορεξάτος ήταν ο Μπερνάρ, ο οποίος πλησίασε το δεύτερο γκολ στο 35′, όταν από εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Έκτοτε ο Ιωνικός κέρδισε μέτρα και είχε μία τελική με τον Ούγκο Σόουζα, χωρίς ωστόσο να απειλήσει σοβαρά την εστία του Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Το β’ ημίχρονο κυλούσε χωρίς συγκινήσεις, ώσπου στο 61′ ο Χουτεσιώτης κράτησε με το πόδι το 0-1, σε σουτ του Ιωαννίδης.

Δυο λεπτά νωρίτερα, ο Γιοβάνοβιτς είχε βάλει τον Δημήτρη Κουρμπέλη αντί του Βαγιαννίδη, τοποθετώντας παράλληλα τον Παλάσιος δεξιά και τον Μπερνάρ αριστερά.

Ο Παναθηναϊκός είχε ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία για το 0-2, συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό με σουτ του Άνταμ Τσέριν που έβγαλε σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης.

Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Σπόραρ αντί του Ιωαννίδη, όμως, η επόμενη καλή φάση δεν είχε τον ίδιο πρωταγωνιστή ως συνήθως.

Για την ακρίβεια δεν είχε καν τον Παναθηναϊκό σε ρόλο πρωταγωνιστή. Ο Άοσμαν έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 71′. Το, υπό πολύ καλές προϋποθέσεις, σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η τελευταία ευκαιρία των φιλοξενούμενων για να κλειδώσουν τη νίκη χάθηκε στο 83′, όταν ο Σπόραρ απέφυγε τον Χουτεσιώτη, πλάσαρε αδύναμα και ο Σόουζα έσωσε πάνω στη γραμμή.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε απειληθεί πέραν του σουτ του Άοσμαν στο 71′, όμως, αυτό δεν δικαιολογούσε τη χαλαρότητα του 84ου λεπτού.

Ο νεοεισελθών Ζινεντίν Μασάς γύρισε στον Άοσμαν, ο οποίος κινήθηκε όπως ακριβώς έπρεπε για να εκτελέσει ιδανικά και, εν τέλει, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με τον σύλλογο της Νίκαιας να κρατά εύκολα τον βαθμό και, μάλιστα, να καταγράφει ιδανική αντεπίθεση για την ανατροπή, προτού η φάση σταματήσει για οφσάιντ.

Το ματς Ιωνικός – Παναθηναϊκός ολοκληρώθηκε εν μέσω έντασης σε αγωνιστικό χώρο και πάγκους.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς, Τσίμπσαχ, Φαντιγκά (87′ Ελευθεριάδης), Αντούνες, Λοβέρα (75′ Μασάς), Άοσμαν (90+5′ Πογκοσιάν), Μάντζης (87′ Ν. Ιωαννίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Μάγκνουσον, Σάρλια, Χουάνκαρ, Τσέριν, Πέρεθ, Μπερνάρ, Βαγιαννίδης (59′ Κουρμπέλης), Παλάσιος, Φ. Ιωαννίδης (70′ Σπόραρ).

Τα highlights του Ιωνικός – Παναθηναϊκός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Παναθηναϊκός 1-1: Με το αριστερό στον δεύτερο γύρο (highlights)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.