Ιωνικός – Παναιτωλικός 1-1: «Θεσμός» τα πέναλτι! Προηγήθηκαν, αλλά πάλι δεν κέρδισαν οι Νικαιώτες – Επέστρεψε και σκόραρε ο Καρέλης! (vids)

Ο Ιωνικός προηγήθηκε (και) κόντρα στον Παναιτωλικό, αλλά πάλι δεν κέρδισε και πρέπει να είναι και ευχαριστημένος με τον πόντο!

ΙωνικόςΠαναιτωλικός 1-1: Ο Ιωνικός δέχεται τρίτο διαδοχικό γκολ με πέναλτι, δεν κερδίζει αν και προηγήθηκε – επίσης για τρίτο φετινό εντός έδρας ματς – ούτε τον Παναιτωλικό που θα μπορούσε να φύγει και με το διπλό από τη Νίκαια!

Ο Βαλεριάνος έφυγε, αλλά ο Μύγας παραμένει για να συνεχίσει την… κατάρα πλέον στα τελευταία παιχνίδια, που θέλει τον Ιωνικό να κάνει πέναλτι στη Νίκαια! Παράδοση που δεν «έσπασε» επίσης, εκείνη που θέλει την ομάδα του Δημήτρη Σπανού να προηγείται συνήθως  εντός έδρας, αλλά να μην κερδίζει!

Το γκολ του Μάντζη (6′) δεν ήταν αρκετό για να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στη Super League οι Νικαιώτες, εκείνο του Καρέλη (το 7ο φετινό) που επέστρεψε από τιμωρία και σκόραρε, έδωσε το μίνιμουμ στους Αγρινιώτες που είχαν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο να πάρουν και το τρίποντο!

Προβάδισμα ο Ιωνικός και.. θεσμός το πέναλτι στη Νίκαια

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Ιωνικός είχε διάθεση, ο Άοσμαν… έμπνευση, και ο Μάντζης και τύχη στο τελείωμα του, αφού η μπάλα πριν πάει στα δίχτυα του Σεργιάκη στο 6ο λεπτό, κόντραρε σε ποδοσφαιριστή του Παναιτωλικού.

Προβάδισμα για τους γηπεδούχους το οποίο όμως αδυνατούν να κρατήσουν. Στο 29′ ο Μύγας κάνει χέρι – πέναλτι, το τρίτο (!) στη σειρά μετά τα δύο του Βαλεριάνου κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Καρέλης που επέστρεψε ευστόχησε από την άσπρη βούλα και 1-1 στο ημίωρο.
Αλλαγή σκηνικού μετά το 1-1, ο Ιωνικός προσπαθεί να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και θα μπορούσε να το πετύχει, αν στο 37′ ο Λάρσον δεν έδιωχνε σωτήρια τη μπάλα πριν μπει στο «κάδρο» της διεκδίκησης της,  ο Μάντζης.

Ευκαιρίες για ολική ανατροπή ο Παναιτωλικός!

Εν αντιθέσει με προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια του, ο Ιωνικός δεν μπαίνει νωχελικός στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν αξιώνει τεκμηριωμένα το δεύτερο γκολ που θα τον βάλει και πάλι σε θέση οδηγού στο ματς! Εκείνοι που αγγίζουν το γκολ και μάλιστα δυο φορές, είναι οι φιλοξενούμενοι που αρχικά έχουν δοκάρι με τον Ντουάρτε με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού λίγο αργότερα ένα γυριστό του Καρέλη που… τσέκαρε την ετοιμότητα του Χουτεσιώτη και στις καθυστερήσεις ένα σουτ του Σενγκέλια που πέρασε.. χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι!
Μια η καλή στιγμή των γηπεδούχων στο δεύτερο ημιχρονο, όταν από λάθος του Στεργιάκη και φάση διαρκείας, ο Σεμπά έστειλε τη μπάλα πολύ άουτ!

Ιωνικός – Παναιτωλικός 1-1

Σκόρερ: 6′ Μάντζης – 30΄Καρέλης

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Xoυτεσιώτης, Ρομαό, Σόουζα (46′ Κάνιας), Μύγας (86′ Aντούνες), Τσιγκρίνσκι, Σάκιτς, Άοσμαν (55′ Mεντόσα), Φαντιγκά, Λοβέρα, Μάντζης (86′ Ιωαννίδης), Ελευθεριάδης (56′ Σεμπά).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν, Μάρτενσον (75′ Φλόρες), Κολοβός (83′ Νταγκό), Ντουάρτε, Μόρσεϊ (89′ Σενγκέλια), Καρέλης (89′ Πέδρο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Παναιτωλικός 1-1: «Θεσμός» τα πέναλτι! Προηγήθηκαν, αλλά πάλι δεν κέρδισαν οι Νικαιώτες – Επέστρεψε και σκόραρε ο Καρέλης! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!