Ιωνικός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-2: Έγκλημα και ηπειρώτικη τιμωρία

Έχοντας ψυχή και καλύτερο παίκτη τον... Βαλεριάνο ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε όρθιος στη Νίκαια και πήρε βαθμό από τον Ιωνικό παρά το προβάδισμα του τελευταίου με 2-0.

Ιωνικός – ΠΑΣ Γιάννινα: Το ήθελαν και οι δύο, δεν το πήρε κανείς. Ωστόσο, το τελικό 2-2 φαντάζει ως νίκη για τους φιλοξενούμενους. Έβγαλαν καρδιά, εκμεταλλεύτηκαν τα δώρα των αντιπάλων τους και προσέθεσαν έναν πολύτιμο βαθμό στη συγκομιδή τους.

Η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο και σε αυτό έβαλε δύο τέρματα. Συνολικά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, αλλά έβγαλαν μόνοι τους τα μάτια τους. Δύο απίθανες επιλογές του Βαλεριάνου ήταν αυτές που κόστισαν. Ο τελευταίος κρέμασε την ομάδα του πραγματοποιώντας άλλη μία κακή φετινή εμφάνιση. Είχε κάνει και με τον Ολυμπιακό ένα πέναλτι που δεν εξηγείται στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο, ενώ κάκιστος είχε παρουσιαστεί και με τον Ατρόμητο.

Κατώτεροι των προσδοκιών υπήρξαν και άλλοι στυλοβάτες της περσινής σεζόν, όπως ο Χουτεσιώτης που έκανε εύκολα λάθη, αλλά υπήρξαν και ορισμένοι που έπαιξαν εξαιρετικά. Ο Φαντιγκά δέσποζε στη μεσαία γραμμή και ο Άοσμαν θύμισε την περσινή σεζόν. Θετικός και ο Λοβέρα, αλλά φάνηκε πως δεν αρκούσαν αυτά.

Άργησε να αντιδράσει ο Δημήτρης Σπανός σε αντίθεση με τον Θανάση Στάικο. Οι αλλαγές του τελευταίοι έβαλαν νέα δεδομένα στο ματς. Βέβαια, ο κόουτς του ΠΑΣ Γιάννινα είχε κάνει λάθη στην ενδεκάδα. Τζίμας και Κιάκος έδειξαν πως κακώς δεν χρησιμοποιήθηκαν από την αρχή. Ακόμη κι έτσι ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε όρθιος με τα δύο πέναλτι του Εραμούσπε και στο +3 από τον αντίπαλό του.

Από ένα ημίχρονο

Επίδειξη δύναμης έγινε στο πρώτο ημίχρονο με τον Ιωνικό να κυριαρχεί από τα πρώτα λεπτά. Κυκλοφορούσε την μπάλα, κοντρόλαρε το παιχνίδι και προσπαθούσε να απειλήσει τόσο από τα πλάγια όσο και από τον άξονα με πρωταγωνιστή τον Άοσμαν.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε με τους Ροσέρο και Παμλίδη και στη συνέχεια περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου. Ωστόσο, είχε καταφέρει να μη δέχεται φάσεις μέχρι το 22′, όταν ο Άοσμαν με ωραίο σουτ αστόχησε για λίγο.

Υπήρξε μία ακόμη καλή στιγμή με τον Μάντζη στο 24′ και η τρίτη ήταν και φαρμακερή. Από κόρνερ του Άοσμανσ το 26′ ο Λοβέρα με τρομερό σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Μέχρι να συνέλθουν οι γηπεδούχοι είχε γίνει και το 2-0. Σκόρερ ο Άοσμαν με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 31′. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου παρόλο που στο 37′ ο Εραμούσπε είχε δοκάρι μετά από απίθανο λάθος του Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε και σε αυτό ρόλο έπαιξαν τρία πράγματα. Από τη μία η μεγάλη ευκαιρία που έχασε ο Άοσμαν για το 3-0 και από την άλλη οι παρεμβάσεις του Στάικου και το γρήγορο γκολ της ομάδας του. Στο 54′ ο Βαλεριάνος παραχώρησε ένα ακόμη αχρείαστο πέναλτι τη φετινή σεζόν και ένα λεπτό μετά ο Εραμούσπε μείωσε σε 2-1.

Έχοντας πια την ψυχολογία με το μέρος τους οι Ηπειρώτες πήραν μέτρα στο γήπεδο. Μία πολύ καλή στιγμή με τον Μάντζη στο 64′ είχε ο Ιωνικός και αφού δεν έγινε εκεί το 3-1, το άγχος άρχισε να γεμίζει τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να πιέζει, δημιουργούσε πολλά ρήγματα από την πλευρά του Βαλεριάνου και τελικά στο 83′ ο χειρότερος παίκτης του ματς έκανε νέο πέναλτι. Ο Εραμούσπε το εκτέλεσε εύστοχα στο 85′ και ισοφάρισε.

Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Έψαξαν και οι δύο ομάδες το γκολ της νίκης. Είχε δύο φάσεις για τους φιλοξενούμενους ο Μπάλαν και μία ο Σεμπά. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε έως το σφύριγμα της λήξης.

Ιωνικός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-2

Σκόρερ: 26′ Λοβέρα, 31′ Άοσμαν – 55′ πέν. και 85′ πέν. Εραμούσπε

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Λοβέρα (85’ Μεντόσα), Φαντιγκά, Άοσμαν (79’ Μάσας), Κάνιας, Ελευθεριάδης (59’ Σεμπά), Μάντζης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μπιλμπάο (46’ Κιάκος), Ροσέρο, Παμλίδης (75’ Παμλίδης), Εραμούσπε, Ριένστρα (46’ Τζίμας), Μπάλαν.