ΙΣΠΑΝΙΑ

Αλαβές – Μπέτις 0-1: «Έκλεψε» το τρίποντο στο τέλος

Η Μπέτις με γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πήρε σημαντικό τρίποντο κόντρα στην μαχητική Αλαβές.

Η Αλαβές ηττήθηκε εντός έδρας από την Μπέτις με 0-1 στο τέλος και «βυθίστηκε» και άλλο στον βαθμολογικό πίνακα στο πρωτάθλημα Ισπανίας.

Η Μπέτις «έκλεψε» τους τρεις βαθμούς της νίκες στο 89ο λεπτό και παρέμεινε ψηλά στη βαθμολογία της La Liga. Ειδικότερα, ο Ιγκλέσιας ήταν ο ποδοσφαιριστής που σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Μάλιστα, αυτό ήταν και το πρώτο του φετινό τέρμα.

Συνολικά στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν για περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας. Όμως, η Αλαβές ήταν αυτή που στάθηκε άτυχη σε δύο περιπτώσεις. Συγκεκριμένα, στο 16ο λεπτό ο Μόγια έστειλε για πρώτη φορά τη μπάλα στο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Την ίδια κατάληξη είχε και η φάση το 60ο λεπτό, σε κεφαλιά του Ντε Λα Φουέντε.

Τελικά, η «λύση» για την Μπέτις ήρθε από τον πάγκο. Ο «γερόλυκος» Χοακίν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 64ο λεπτό. Στο 89ο λεπτό μοίρασε ασίστ στον Ιγκέσιας, με τον Ισπανό επιθετικό να διαμορφώνει το τελικό 0-1.