ΙΣΠΑΝΙΑ

Αλαβές – Έλτσε 1-0: Βαθμολογική «ανάσα»

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Αλαβές κόντρα στην Έλτσε για το πρωτάθλημα Ισπανίας.

Η Αλαβές επικράτησε της Έλτσε με 1-0 για το πρωτάθλημα της Ισπανίας και πήρε σημαντική βαθμολογική «ανάσα», ενόψει συνέχειας.

Με γκολ του Ντιαγέ στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αλαβές πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Έλτσε για την 11 αγωνιστική της La Liga. Οι γηπεδούχοι ήταν συνολικά ανώτεροι στην αναμέτρηση και δίκαια έφτασαν στο τρίποντο, ενώ απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Έλτσε είχε την κατοχή της μπάλας και η Αλαβές την ουσία και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ο Κίκο Κασίγια έσωσε την ομάδα του από το γκολ σε δύο περιπτώσεις στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτό όμως ο Ντιαγέ κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 81ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με σουτ του Καριόγιο. Το τέρμα του όμως  ακυρώθηκε από το VAR, ως οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Αλαβές βρέθηκε μια «ανάσα» από το 2-0, όμως ο Γκαρθία αστόχησε.

Με αυτή τη νίκη η Αλαβές έφτασε τους 9 πόντους και πήρε μικρή «ανάσα». Η Έλτσε παρέμεινε στους 10 πόντους και μπαίνει σε… περιπέτειες.