ΙΣΠΑΝΙΑ

Αλαβές – Λεγκανές 1-1: Γκολ στο 93′ ο Σίλβα (video)

Η Αλαβές επικράτησε 1-0 της Λεγκανές για την 31η αγωνιστική της La Liga και έκανε νέο άλμα εισόδου στο Champions League.

H Λεγκανές του Δημήτρη Σιόβα έφυγε με την ισοπαλία 1-1 από την έδρα της Αλαβές στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Αμπελάρδο άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Καλέρι και έδειχνε να κρατά τη νίκη, όμως ο Σίλβα είχε αντίθετη άποψη. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ από τα αριστερά στάθηκε τυχερός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού χτύπησε πρώτα το αριστερό δοκάρι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Έτσι, η Αλαβές, μετά τις δύο σερί ήττες από Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλλη, έχασε και άλλο έδαφος στην μάχη για την έξοδο στο Champions League, με τον κίνδυνο να μείνει ακόμα και στο -6 από αυτό. Από την άλλη, οι Μαδριλένοι έχουν εξασφαλίσει ουσιαστικά την παραμονή τους και δεν έχουν ισχυρό βαθμολογικό κίνητρο.

Αλαβές (Αμπελάρδο):  Πατσέκο, Μαρτίν, Λαγουάρδια, Ελι, Ντουάρτε, Ινούι (79΄Τβουμάσι), Μπρασάνατς, Μ. Γκαρθία, Γιόνι (89′ Ναβάρο), Καλέρι, Μπόρχα Μπαστόν (75’ Γουακάσο).

Λεγκανές (Μ. Πελεγκρίνο): Κουέγιαρ, Μπουστίνθα (69’ Αρνάιθ), Τάριν, Σιόβας, Νιόμ, Εράσο (75’ Ελ Ζαρ), Ρ. Πέρεθ, Σίλβα, Γκουμπάου,  Μερίνο (75’ Μερίνο), Μπράιτγουαϊτ.

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής

ΣΑΒΒΑΤΟ 6/4

Τζιρόνα – Εσπανιόλ 1-2 (80’ πεν. Στουάνι – 59’, 89’ Νταρντέρ)

Ρεάλ Μαδρίτης – Εϊμπάρ 2-1 (59′ και 81′ Μπενζεμά – 39′ Μαρκ Καρντόνα)

Ράγιο Βαγιεκάνο – Βαλένθια 2-0 (32′ Ραούλ Ντε Τομάς, 90’+1 Μάριο Σουάρεθ)

Μπαρτσελόνα – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (85′ Σουάρες, 86′ Μέσι)

ΚΥΡΙΑΚΗ 7/4

Αλαβές – Λεγανές 1-1 (18′ Καλέρι – 90′ Σίλβα)

20 Ουέσκα 30 23 33 53

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αλαβές – Λεγκανές 1-1: Γκολ στο 93′ ο Σίλβα (video)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.