ΙΣΠΑΝΙΑ

Αλαβές-Μπαρτσελόνα 0-2: Τρεις βαθμοί μακριά από τον τίτλο (vid)

Αλενιά και Σουάρες «καθάρισαν» σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Αλαβές εκτός έδρας με 2-0 και πλέον, χρειάζεται τρεις βαθμούς στα τελευταία τέσσερα ματς, προκειμένου να πανηγυρίσει και μαθηματικά την κατάκτηση της La Liga.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μετρούσε τέσσερα σερί διπλά χωρίς να δεχτεί γκολ στη Βιτόρια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, τα οποία τα έκανε πλέον, πέντε.

Με τους Αλενιά και Σουάρες να καθαρίζουν σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο τη νίκη για τη Μπαρτσελόνα.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέσκο, Βιγκαράι, Τσίμο Ναβάρο, Λαγκουάρδια, Έλι (70′ Τουμάσι), Ντουάρτε, Ρολάν (46′ Μπράσανατς), Γουακάσο, Πίνα, Γιονι (81′ Γκουιντέτι), Μπαστόν.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο (70′ Τζόρντι Άλμπα), Πικέ, Ουμτιτί, Σέρτζι Ρομπέρτο, Βιδάλ, Μπουσκέτς, Αλενιά (87′ Αρτούρ), Ντεμπελέ (61′ Μέσι), Σουάρες, Κουτίνιο.