ΙΣΠΑΝΙΑ

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1: Την άφησε…με την όρεξη!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επιβλήθηκε της Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1, αν και οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας «άγγιξαν» τον πόντο της ισοπαλίας.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήταν η μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης κόντρα στην πρωτοπόρο της La Liga Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι μετά την ισοφάριση, είχαν περίπου ένα τέταρτο για να πάρουν το τρίποντο. Αλλά ο Μαρτίνεθ δεν τους έκανε την…χάρη!

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και με γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Μπερενγκέρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 28ο λεπτό. Ο Κορέα με καλό σουτ απήλησε την αντίπαλη εστία, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ισοφαρίσει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 33ο λεπτό, η Μπιλμπάο με τον Βιγιαλίμπρε απείλησε εκ νέου την εστία του Όμπλακ, που απόκρουσε την μπάλα. Και πάλι οι γηπεδούχοι λίγο πριν το ημίχρονο είχαν την ευκαιρία για ένα ακόμα τέρμα. Ο Σάνσετ δεν κατάφερε να «τρομάξει» τον Σλοβένο τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ατλέτικο Μαδρίτης έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 53ο λεπτό, ο Γιορέντε έκανε το σουτ, το οποίο κατέληξε λίγο έξω από το δοκάρι του Σιμόν.

Οι Βάσκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να «κλειδώσουν» τη νίκη στο 73ο λεπτό, αλλά ο Λόπεθ δεν κατάφερε να νικήσει τον Όμπλακ. Αμέσως μετά ήρθε και το γκολ της Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Σάβιτς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, πήρε την κεφαλιά και σημείωσε το 1-1.

Το παιχνίδι έγινε ροντέο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης. Τελικά, η Μπιλμπάο με τον Μαρτίνεθ πήρε το τρίποντο με 2-1 στο 86ο λεπτό.

Η Μπαρτσελόνα δια χειρός Γκριεζμάν είναι η μεγάλη κερδισμένη της υπόθεσης, παραμένοντας μια «ανάσα» από την πρώτη θέση.