ΙΣΠΑΝΙΑ

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μπέτις 4-0: Ξέσπασαν οι Βάσκοι (vid)

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήθελε μία μεγάλη νίκη και την πέτυχε κόντρα στην Μπέτις, την οποία διέλυσε με 4-0 στο τελευταίο ματς της 10ης αγωνιστικής της La Liga

Ξέσπασαν οι Βάσκοι στο τελευταίο χρονικά ματς της 10ης αγωνιστικής της La Liga.

Στην πιο εντυπωσιακή φετινή βραδιά της, η Αθλέτικ Μπιλμπάο συνέτριψε με 4-0 τη Μπέτις και την έπιασε στους 12 βαθμούς.

Οι Βάσκοι από την αρχή του αγώνα κυριάρχησαν αλλά ευτύχησαν να προηγηθούν με αυτογκολ του Ρουιθ στο 9ο λεπτό.

Η Μπέτις δεν αντέδρασε ποτέ με την Μπιλμπάο να έχει τον έλεγχο και έτσι στο 33ο με τον Κάπα, διπλασίασε τα τέρματα της.

Ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο με το 2-0 η Αθλέτικ είχε «τελειώσει» τον αγώνα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο δεύτερο μέρος.

Ο Ίκερ Μουνιαίν έκανε το 3-0 στο 59ο λεπτό ενώ ο Μπενενγκούρ διαμόρφωσε το 4-0 στο 68ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή 20/11
Οσασούνα – Ουέσκα 1-1 (68’ Ντ. Γκαρσία – 6’ Σάντρο)

Σάββατο 21/11
Λεβάντε – Έλτσε 1-1 (12′ Μέλερο – 64′ Τέτε)
Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (76′ πεν. Μορένο – 2′ Μαριάνο)
Σεβίλλη – Θέλτα Βίγκο 4-1 (5′ Κλοντέ, 45’+3′ Ελ Νεσίρι, 85′ Εσκουντερο, 87′ Ελ Χανταντί – 10′ Άσπας, 36′ Νολίτο)
Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 1-0 (45’+3′ Καράσκο)

Κυριακή 22/11
Έιμπαρ – Χετάφε 0-0
Κάντιθ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (66′ Ισάκ)
Γρανάδα – Βαγιαδολίδ 1-3 (63′ Ντουάρτε – 45’+2′ Πλάνο, 53′ Ντε Σόουσα, 90′ Ζότα)
Αλαβές – Βαλένθια 2-2 (3′ Ναβάρο, 16′ πεν. Πέρεθ – 72′ Βαγιέχο, 77′ Γκιγιαμόν)

Δευτέρα 23/11
Μπιλμπάο – Μπέτις 4-0 (9′ αυτογκόλ Ρουίθ, 33′ Κάπα, 59′ Μουνιαΐν, 68′ Μπερενγκέρ)