ΙΣΠΑΝΙΑ

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Γρανάδα 2-1: Με «buzzer beater» βλέπει… Ευρώπη (vid)

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε σημαντική νίκη κόντρα στη Γρανάδα με 2-1, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στο φινάλε. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε τρίποντο «χρυσάφι» στο τέλος της αναμέτρηση κόντρα στη Γρανάδα, επικρατώντας με 2-1 για την 26η αγωνιστική της La Liga. Ολα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιραστούν το βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Μπερενγκέρ...

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε σημαντική νίκη κόντρα στη Γρανάδα με 2-1, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στο φινάλε.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε τρίποντο «χρυσάφι» στο τέλος της αναμέτρηση κόντρα στη Γρανάδα, επικρατώντας με 2-1 για την 26η αγωνιστική της La Liga.

Ολα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιραστούν το βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Μπερενγκέρ έδωσε τη λύση για την ομάδα του, δίνοντας τη νίκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Βιγιαλίμπρε στο 3′ άνοιξε το σκορ για τη Μπιλμπάο με τον Μολίνα να φέρνει το ματς στα ίσια στο 78′.

Ο Μπερενγκέρ όμως έδωσε τη λύση για την ομάδα του, πετυχαίνοντα στο 90+1′ ένα εκπληκτικό γκολ, σουτάροντας από διαγώνια θέση και στέλνοντας τη μπάλα στα ίσια.

Οι γηπεδούχοι με το τρίποντο αυτό σκαρφάλωσαν στην 8η θέση με 33 βαθμούς και βρίσκονται έξι μόλις βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, ενώ στην ίδια θέση βρίσκεται και η Γρανάδα.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 5/3

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 2-1 (86′ πέν. Σολέρ, 90’+2′ Γκέδες – 41′ πέν. Μορένο)

Σάββατο 6/3

Βαγιαδολίδ-Χετάφε 2-1 (14’ Πλάνο, 24’ Γουάισμαν-37’ Μάτα)

Έλτσε-Σεβίλλη 2-1 (70′ Γκούτι, 76′ Καρίγιο – 90′ Ντε Γιονγκ)

Κάντιθ-Εϊμπάρ 1-0 (40′ Νεγρέδο)

Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 0-2 (30’ Άλμπα, 83’ Μορίμπα)

Κυριακή 7/3

Ουέσκα-Θέλτα 3-4 (14’ Σιόβας, 16’ Μιρ, 74’ Φερέιρο-5’ Μινά, 37’ Νολίτο, 52’ Μάγιο, 76’ Μπελτράν)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (15′ Σουάρες – 88′ Μπενζεμά)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Λεβάντε 1-0 (10’ Μερίνο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα 2-1 (3’ Βιγιαλίμπρε, 90’+1’ Μπερενγκέρ – 78’ Μολίνα)