ΙΣΠΑΝΙΑ

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Σοσιεδάδ 0-1: Ένα πέναλτι έκρινε τον…περσινό τελικό!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ηττήθηκε στον τελικό του Κυπέλου Ισπανίας από την Σοσιεδάδ. Το μοναδικό τέρμα ο Ογιαρθάμπαλ με πέναλτι.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ηττήθηκε στον τελικό του Κυπέλου Ισπανίας από την Σοσιεδάδ με 0-1, χάρη σε γκολ του Ογιαρθάμπαλ. Πρόκειται για τον περίφημο εξ αναβολής τελικό της περασμένης σεζόν. Ο Κορονοιός δεν επέτρεπε διεξαγωγή με κόσμο στις κερκίδες. Φέτος η επιδημία δεν επέτρεψε και πάλι την παρουσία φιλάθλων, στο «Καρτούχα» της Σεβίλλης.

Σε ένα ποιοτικά μέτριο, ως κακό παιχνίδι, η Σοσιεδάδ πήρε το τρόπαιο, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ. Σημαντικό ρόλο στο κακό θέαμα ήταν και η ασταμάτητη βροχή.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες έπαιξαν κλειστά, με αποτέλεσμα να μη δημιουργηθούν προϋποθέσεις για γκολ. Στο δεύτερο μέρος, ήρθε η φάση «κλειδί» του αγώνα.

Αρχικά, με τη σέντρα υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι του Ινίγο Μαρτίνεθ που φάνηκε να βρίσκει με το χέρι του την παράλληλη μπαλιά του Ογιαρθάμπαλ. Έπειτα τη χρήση του VAR δόθηκε συνέχεια στο παιχνίδι.

Ο Μαρτίνεθ δεν την γλίτωσε και εν τέλη έκανε πέναλτι στο 57ο λεπτό. Ο διαιτητής της αναμέτρησης αποφασίσει να δώσει απευθείας κόκκινη κάρτα στον αμυντικό της Μπιλμπάο. Έπειτα όμως από την χρήση VAR ο ρέφερι πήρε πίσω την απόφασή του για την αποβολή, δείχνοντας τελικά την κίτρινη.

Ο Ογιαρθάμπαλ ανέλαβε την εκτέλεση, σκοράροντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 63ο λεπτό. Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη, με τη Σοσιεδάδ να είναι η μεγάλη νικήτρια του τροπαίου.

Ο Μερίνο των τροπαιούχων αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης. Αυτό ήταν το τρίτο τρόπαιο στην ιστορία της ομάδας.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Ουνάι Σιμόν, Ντε Μάρκος, Γεράι, Μαρτίνεθ, Γιούρι, Μπερενγκέρ, Ντάνι Γκαρθία, Βενθεδόρ, Μουνιαΐν, Ουίλιαμς, Ραούλ Γκαρθία.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανιόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Γκοροσάμπελ, Θουμπελδία, Θουμπιμέντι, Λε Νορμάντ, Μονρεάλ, Μερίνο, Σίλβα, Πόρτου, Ογιαρθάμπαλ, Ισάκ.

Λανς – Λιόν 1-1: Την έσωσε ο Πακετά (vid)

Ίντερ: Ο Λουκάκου της δίνει το πρωτάθλημα!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αθλέτικ Μπιλμπάο – Σοσιεδάδ 0-1: Ένα πέναλτι έκρινε τον…περσινό τελικό!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.