ΙΣΠΑΝΙΑ

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μαγιόρκα 1-2: Τη «σκότωσε» ένας δανεικός της Ρεάλ!

Η Μαγιόρκα πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης, με ανατροπή του σκορ.

Αποκαρδιωτική ήττα για την Ατλέτικο Μαδρίτης, εντός έδρας, κόντρα στην Μαγιόρκα που πήρε το διπλό με τεράστια ανατροπή.

Σε απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης εξελίχθηκε ο Τακεφούσα Κούμπο που ανέτρεψε το σκορ στις καθυστερήσεις. Ο Ιάπωνας άσος αγωνίζεται στη Μαγιόρκα ως δανεικός από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έπαιξε με τη φωτιά και…κάηκε. Δεν «καθάρισε» το παιχνίδι και εν τέλη έφυγε με άδεια χέρια.

Ο Κούνια ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ στο 68ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με δύσκολο σουτ. Η Ατλέτικο κρατούσε το προβάδισμα, αλλά το προβάδισμά της ήταν ρευστό. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τίποτα πλέον να χάσουν και πίεσαν για το γκολ ισοφάρισης.

Ο Φράνκο Ρούσο ήταν ο παίκτης που έφερε το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία για την Μαγιόρκα, με κεφαλιά στο 80ο λεπτό. Το γκολ της ολικής ανατροπής ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κούμπο «πάγωσε» την Ατλέτικο και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ειδικότερα, ο νεαρός δανεικός ποδοσφαιριστής από τη Ρεάλ Μαδρίτης, πήρε την ατομική ενέργεια και με υπέροχο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Όμπλακ, σημειώνοντας το τελικό 1-2.

Η γκέλα της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε κάνει ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για την υπόθεση τίτλου. Καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης είναι πρώτη με 7 βαθμούς διαφορά και ένα παιχνίδι λιγότερο. Φυσικά, το έργο της βασίλισσας δεν θα είναι εύκολο, απέναντι στην εντυπωσιακή Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Από την άλλη πλευρά η Μαγιόρκα πήρε σημαντική βαθμολογική «ανάσα», ανεβαίνοντας στους 19 πόντους και τη 12η θέση.