ΙΣΠΑΝΙΑ

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ουέσκα 2-0: Πάλι κορυφή στην «τρελή κούρσα»

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε την Ουέσκα με 2-0 και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Ισπανίας με 73 πόντους.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκεται και πάλι μόνη στην κορυφή της La Liga, νικώντας την Ουέσκα με 2-0, στην 31η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Πάντως, η Ουέσκα είχε την ευκαιρία να ανοίξει από νωρίς το σκορ. Στο 3ο λεπτό, από στατική φάση, ο Σιόβας που βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Όμπλακ.

Στο 10ο λεπτό οι Ροχιμπλάνκος απάντησαν με τρομερή χαμένη διπλή ευκαιρία των Καράσκο και Σαούλ. Στο 39ο λεπτό όμως, ο Κορέα με μαγική προσποίηση «εκτέλεσε» για το 1-0, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στην επανέναρξη, ο Κόκε έχασε ιδανική ευκαιρία στο 48ο λεπτό να διπλασιάσει το σκορ, αλλά το πλάσε του δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στο 80ο λεπτό η ομάδα του Σιμεόνε «κλείδωσε» τη νίκη, με πάσα του Γιορέντε στον Καράσκο, με τον τελευταίο να σκοράρει σε κενή εστία.

Αναλυτικά η 32η αγωνιστική της La Liga:

Τετάρτη 21/4

Λεβάντε-Σεβίλλη 0-1
(53′ Ελ Νεσίρι)Οσασοσούνα-Βαλένθια 3-1
(13′ Κάλβο, 32′ Καλέρι, 67′ πεν. Τόρες – 30′ Γκαμεϊρό)Μπέτις-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0Αλαβές-Βιγιαρεάλ 2-1
(17′ Χοσελού, 80′ Μέντες – 50′ Πάκο Αλκάθερ)Έλτσε-Βαγιαδολίδ 1-1
(22′ Τσάβες – 86′ Λούκας Ολάθα)Κάντιθ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-3
(30′ πέν., 40′ Μπενζεμά, 33′ Οντριοθόλα)

H βαθμολογία της Primera Division

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατλέτικο Μαδρίτης – Ουέσκα 2-0: Πάλι κορυφή στην «τρελή κούρσα»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.