ΙΣΠΑΝΙΑ

Ατλέτικο Μαδρίτης – Σοσιεδάδ 2-2: Έσωσε την «παρτίδα» με Σουάρες

Με δύο τέρματα του Σουάρες η Ατλέτικο επέστρεψε από την «κόλαση» και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επέστρεψε από το 0-2 και ισοφάρισε σε 2-2 με δύο τέρματα του Λουίς Σουάρες, αποσπώντας το βαθμό.

Συναρπαστική και «χορταστική» ήταν η τελευταία αποψινή αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της La Liga. Η Ατλέτικο Μαδρίτης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 κόντρα στη Σοσιεδάδ με «ήρωα» τον Σουάρες.

Ειδικότερα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Σόρλοθ, με όμορφο σουτ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 40ο λεπτό, με κεφαλιά του Φελίπε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο. Η Σοσιεδάδ «πάγωσε» την Ατλέτικο και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Ισάκ. Η «απάντηση» ήρθε στο 61ο λεπτό, όταν ο Σουάρες μείωσε με κεφαλιά για το 1-2.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, η οποία ήρθε στην τελευταία «στροφή» της αναμέτρησης. Ο Ουρουγουανός φορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 77ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Σοσιεδάδ έπειτα και την ισοπαλία παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολόγια, στο +1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.