ΙΣΠΑΝΙΑ

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 1-1: Δεν σηκώνει κεφάλι η ομάδα του Σιμεόνε (vid)

Μία ακόμα ισοπαλία για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμέονε

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ξεκίνησε τη σεζόν με δύο δύσκολες νίκες (1-0 Χετάφε, 3-2 Εϊμπαρ), ακολούθησαν τρεις διαδοχικές ισοπαλίες (2-2 Γιουβέντους, 0-0 Θέλτα, 0-0 Ρεάλ) και κόντρα στη Βαλένθια έδειξε πως βρίσκεται σε κρίση.

Μία ακόμα ισοπαλία για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμέονε που δεν μπορεί να «τελειώσει» κανένα ματς με ευκολία και δέχεται ακόμα ένα γκολ.

Για την 9η αγωνιστική της La Liga, οι «νυχτερίδες» έμειναν όρθιες μέσα στο «Wanda Metropolitano» με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Παρέχο λίγο πριν το φινάλε.

Είναι χαρακτηριστικό ότι αγνοούσαν την ισοπαλία σε εκτός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος από τον περασμένο Φλεβάρη (6 νίκες, 4 ήττες), αλλά το κατάφεραν σε μία πολύ δύσκολη έδρα.

Η Ατλέτικο κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 35′, με τον Ντιέγκο Κόστα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει από την άσπρη βούλα τον Σίλεσεν για το 1-0 που έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Παρέχο, όμως, στο 82′ και με τρομερή εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Όμπλακ για το 1-1. Σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Ο Λι Κάνγκιν αποβλήθηκε για σκαριά στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων στον Κόκε, αλλά αυτό δεν έπαιξε ρόλο στο υπόλοιπο του αγώνα.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Χιμένες, Φελίπε, Αρίας, Ερμόσο (54′ Λόντι), Παρτέι (54′ Λεμάρ), Σαούλ, Κόκε, Μοράτα (68′ Γιορέντε), Ζοάο Φέλιξ, Ντιέγκο Κόστα.

Βαλένθια (Μάρτιν Θελάδες): Σίλεσεν, Γκαράι, Ζάουμε Κόστα, Γκάμπριελ, Βας, Κοκλέν, Παρέχο, Κοντογκμπιά (65′ Γκαμεϊρό), Τσερίσεβ (77′ Λι), Τόρες (71′ Σολέρ), Μάξι Γκόμες.