ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπαρτσελόνα – Αλαβές 1-1: Ο Κούμαν έφυγε, αλλά δεν φτάνει αυτό

Δεν σηκώνει κεφάλι η Μπαρτσελόνα, που δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της ούτε την Αλαβές

Ούτε τώρα! Μπαρτσελόνα – Αλαβές 1-1 και αυτό είναι αρκετό για να καταλάβει κανείς πως και δεν είναι όλα τόσο απλά για τους «μπλαουγκράνα». Μπορεί ο Ρόναλντ Κούμαν να απολύθηκε, αλλά στο πρώτο ματς μετά τη φυγή του η νίκη δεν ήρθε.

Λες και έχουν στραβώσει όλα είναι για την Μπαρτσελόνα. Στο ντεμπούτο του Σέρζι Μπαρχουάν ως υπηρεσιακού τεχνικού, ο Αγκουέρο ξεκίνησε βασικός και τελικά βγήκε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 45λεπτο! Αποχώρησε τραυματίας και έδειχνε να δυσκολεύεται να αναπνεύσει με αποτέλεσμα να πάει στο νοσοκομείο.

Υπήρχε μεγάλη δυσκολία στη δημιουργία, αλλά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 1-0. Ο Ντεπάι με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έβαλε μπροστά την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Αλαβές, αλλά εκείνη απάντησε αμέσως. Στο 52′ Ριόχα και Χοσέλου συνεργάστηκαν και ο πρώτος ισοφάρισε. Στη συνέχεια ήταν λογικό να πιέσουν οι γηπεδούχοι. Το έκαναν, είχαν κάποιες καλές στιγμές με κορυφαίο το δοκάρι του Ντεπάι, αλλά το γκολ της νίκης δεν ήρθε. Έτσι παραμένουν στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.